تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۸
 

دولت هیچ پاسخی به سؤال‌های مجمع درباره FATF نداده

Share/Save/Bookmark
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تأکید کرد: دولت تا به الان هیچ پاسخ روشنی نسبت به سوالاتی که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با FATF مطرح کردند، نداده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، در رابطه بازگشت لوایح FATF به مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: بازگشت لوایح FATF به مجمع تشخیص مصاحت نظام به درخواست دولت صورت گرفته ولی دولت تا به الان هیچ پاسخ روشنی نسبت به سوالاتی که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با FATF مطرح کردند، نداده است.
 
وی ادامه داد: اگر قرار باشد هیچ تاثیری در رفع تحریم‌ها و حل مشکلات مالی ایران در بانک‌های جهانی نداشته باشد، از اصل امضای این توافق بر خلاف قوانین کشور بوده و بند‌های دیگرش که آنها بدون مصوبه مجلس اینچنین تعهدی از طرف دولت داده شده و بر خلاف مصالح ملی بوده و منافع ملی در آن لحاظ نشده است.
 
ترقی افزود: این هم وقتی که هیچ اثری نداشته باشد، به نظر نمی‌رسد که مصلحت کشور بر این باشد که FATF تصویب و اجرایی شود.
 
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه هیچ حق تفویضی برای ما در نظر گرفته نشده است، اظهار کرد: نکته دیگر این است که حق تفویض در این قانون برای ما در نظر نگرفتند که ما بخواهیم شروطی را تعیین بکنیم و طبق آن شروط عمل کنیم، مثلا زیر بار خواسته‌های نامشروع آنها من‌جمله اینکه مثلا هر گروه انقلابی و مبارزی رو به عنوان تروریست تعریف بکنند و ما زیر بار حرفشان برویم و دیگر کمکی به آنها نکنیم.
 
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد که دولت هیچ پاسخی تا به الان نداده و نشان می‌دهد که این‌ها نمی‌خواهند تبعات این تصمیم رو در آینده بپذیرند و یا پاسخ گو باشند.
 
ترقی با اشاره به اینکه اگر در آینده سیاست‌های منطقه‌ای ایران دچار آسیب شود مجمع باید پاسخگو باشد، اذعان کرد: من فکر می‌کنم که مجمع باید با توجه به عدم پاسخ گویی دولت در این زمینه، تصمیم قاطع خودش را بگیرد و تکلیف را مشخص کند تا بتواند در آینده پاسخ گوی ملت باشد؛ اگر سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی و حمایت از مقاومت دچار چالشی شود، مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز باید پاسخ گو باشد.
 
این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه اروپایی ها به شروط خود متعهد نیستند، گفت: این شروط را در رابطه با برجام هم گذاشتند و هیچ کدامشان را عمل نکردند، تازه این شروط برای دولت خودمان بود؛ الان هم می‌خواهيم شروط را برای چند کشور اروپایی بگذاریم که تا به الان پایبند به تعهداتشان نبودند.
 
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در رابطه با اینکه حامیان اصلی تروریست افرادی هستند که این تشکیلات را برپا کردند، بیان کرد: چگونه می‌شود تضمین کرد که این شروط را آنها بپذیرند و قبول بکنند. از ابتدا همه کارشناسان این نکته رو تاکید کردند که اصولاً این تشکیلات هیچ حق تفویضی را برای هیچ دولتی قائل نیست؛ مضاف بر اینکه اصولا کسانی که این تشکیلات را راه انداخنند، خودشان عمل نمی‌کنند به این حوزه و عملا خودشان حامی اصلی تروریست در جهان هستند.
 
وی افزود: چگونه آدم می‌تواند بپذیرد که یک مجموعه‌ای که خودشان عملاً به تروریست کمک و حمایت می‌کنند، بیایند و قانونی وضع کنند که کشورهای دیگر به تروریست کمک نکنند؛ این مسئله از نظر فلسفه‌ای غلط است و نمی‌دانم با این شروط، آیا می‌شود که از زیر بار سختگیری‌های این‌ها در رفت یا اینکه بهانه‌ای پیدا می‌کنند تا در مراحل بعدی راه دور زدن تحریم‌ها را برایمان مصدود کنند.
 
ترقی با اشاره به اینکه عده‌ای از دولتمردان و افراد وابسطه به دولت FATF را به معیشت مردم نسبت می‌دهند، اظهار کرد: تا الان که هیچ دلیل روشنی برای این چنین اثری را بتواند داشته باشد ارائه ندادند و هر چقدر که نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگان مجلس شورای اسلامی سوال کردند، هیچ جوابی دریافت نکردند.
 
وی افزود: دولت همچنان این مسئله را مبهم و گنگ نگه داشته است و دلیل روشنی ارائه ندادند که به چه دلیلی می‌تواند بر معیشت مردم تاثیر بگذارد.
 
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه نسبت دادن FATF به معیشت مردم درست نیست، گفت: زمانی که کل سیستم بانکی ما را  تحریم کرده است و اجازه انتقال پول را به ما نمی‌دهند؛ حال فرض کنید این را هم امضا کردیم، باز اگر لغو نشد چه تاثیری می‌تواند بر معیشت داشته باشد؟
 
ترقی ادامه داد: این زمانی تاثیر می‌تواند داشته باشد که تحریم‌ها لغو شده باشد؛ اگر تحریم‌ها لغو نشود، وجود FATF هیچ تاثیری بر گشایش معیشت مردم ما نخواهد داشت.


م
کد مطلب: 422107