تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۲
 

سفیر ایران در چین: عاملان ترور فخری‌زاده را پیدا و مجازات خواهیم کرد

Share/Save/Bookmark
 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران عاملان ترور شهید فخری زاده را پیدا و مطابق با قوانین بین المللی آنها را مجازات خواهد کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  «محمد کشاورززاده» سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «گلوبال تایمز» چین تصریح کرد که شواهد اولیه حکایت از آن دارد که ترور شهید «محسن فخری زاده»  دانشمند دفاعی و هسته‌ای ایران به دست «عواملی صورت گرفته است [که] لیست بلندبالایی از ترور در مناطق حساس غرب آسیا و فراتر از آن دارند».

ایران حق دفاع از خود در برابر ماجراجویی‌های آمریکا و اسرائیل دارد

این دیپلمات ایرانی ضمن تأکید بر حق مسلم ایران برای دفاع از حقوق خود، ادامه داد: «ایران حقوق خود را برای انجام تمامی اقدامات ضروری برای دفاع از مردم خود و حفظ منافعش در مقابل هرگونه اقدامات ماجراجویانه ایالات متحده و اسرائیل علیه کشورم به ویژه در دوران باقیمانده از دولت فعلی (ترامپ) در ایالات متحده، محفوظ می‌دارد».

آمریکا عضو برجام نیست، با آنها مذاکره نمی‌کنیم

کشاورززاده در پاسخ به سؤالی درباره ارتباط مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با تیم «جو بایدن» نامزد دموکرات که بعنوان رئیس‌جمهور منتخب آمریکا معرفی شده است، گفت: «از آنجاییکه ایالات متحده عضوی از برجام نیست، ما با آنها مذاکره نخواهیم کرد».

فخری‌زاده در دو دهه گذشته هدف دشمنان بوده است

این دیپلمات ایرانی در ادامه به توطئه قدیمی دشمنان برای هدف قرار دادن شهید فخری‌زاده گفت که این دانشمند ایرانی در دو دهه گذشته، هدف «دشمنان» بوده است.

وی در این خصوص توضیح داد: «ما می‌دانیم که وی در چندین مناسبات مختلف، مورد تهدید قرار گرفته است».

مطابق با قوانین بین‌المللی، عاملان ترور فخری‌زاده را مجازات می‌کنیم

سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در خصوص پاسخ مناسب به ترور این دانشمند هسته‌ای و دفاعی ادامه داد: «ایران قطعاً از حق خود برای پیدا کردن عاملان اصلی این ترور و تنبیه آنها مطابق با قوانین بین‌المللی استفاده خواهد کرد».

اقدامات سازمان‌یافته تروریستی بدون پاسخ نخواهد ماند

کشاورززاده ادامه داد: «شکی نیست که جمهوری اسلامی ایران حق اقدام در چارچوب اصول دفاع مشروع در برابر اقدامات سازمان‌یافته تروریستی را برای خود محفوظ می‌دارد و قطعاً چنین اقدامات مجرمانه‌ای که صلح و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار می‌دهد، بدون مجازات نخواهد بود».

وی سپس با اشاره به این موارد تصریح کرد: «قطعاً ایران پاسخ حساب‌شده و قاطعانه‌ای به جنایتکارانی می‌دهد که فخری‌زاده را از ملت ایران گرفتند».

جامعه بین‌الملل باید عاملان ترور فخری‌زاده را پاسخگو نگه دارند

کشاورزاده همچنین از جامعه بین‌المللی نیز درخواست کرد تا اقداماتی را برای پاسخگو نگه داشتن عاملان ترور فخری‌زاده انجام دهند.

فخری زاده نقش مهمی در تولید واکسن کرونا برای ایرانیان داشت

وی سپس توضیح داد که «اقدام تروریستی» اخیر درست در زمانی صورت گرفت که فخری زاده در حال «ایفای نقش برجسته‌ای» در تولید اولین کیت‌های تشخیصی بومی و واکسن کرونا برای شهروندان ایرانی بود.

کشاورززاده در خصوص نقش فخری زاده در کمک به مقابله با ویروس کرونا در ایران توضیح داد: «سهم عظیم وی در تلاش‌های ملی ما در از بین بردن بیماری همه‌گیر کووید-19 در برهه‌ای از زمانی بوده است که ایران تحت تحریم‌های غیرانسانی ایالات متحده قرار دارد و به شدت از دسترسی به کالاهای انسانی از جمله دارو و تجهیزات پزشکی منع شده است».

فعالیت‌های هسته ای ایران با ترور فخری‌زاده متوقف نخواهد شد

این دیپلمات ایرانی سپس تأکید کرد که ترور فخری زاده منجر به توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران نخواهد شد و گفت: «ما به فعالیت‌های خود برای تضمین حقوق مردم ایران در استفاده صلح‌آمیز از برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهیم داد».

این دیپلمات ایرانی در خصوص ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: «مرگ فخری‌زاده برنامه هسته‌ای ما را که غیرنظامی و متمرکز بر انرژی است، متوقف نخواهد کرد. اگر دولت یا فردی بر این گمان است که می‌تواند از ابزار ترور برای جلوگیری از پیشرفت‌ها و پیشروی ایران در مسیر علم، دانش و فناوری جلوگیری کند، کاملاً در اشتباه است. تلاش‌ها برای پیشرفت و پیشروی در تمامی زمینه‌های علمی با قدرت و سرعت پیش خواهد رفت و اخلالی در آن به وجود نخواهد آمد».

دشمنان دیپلماسی روزهای پراضطرابی را سپری می‌کنند

کشاورززاده در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر ترور شهید فخری‌زاده در روابط میان دولت آینده ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران گفت که بنیان‌گذاران و حامیان سیاست ناکام فشار حداکثری در تلاش هستند تا از روزهای پایانی دولت ترامپ برای «تنش‌زایی و تخریب جو لغو تحریم‌های ظالمانه استفاده کنند».

وی سپس ادامه داد: «ترور وی [فخری زاده] نشان می‌دهد که دشمنان دیپلماسی، روزهای پراضطرابی را سپری می‌کنند و در صددند تا با مشوش کردن اوضاع منطقه (غرب آسیا) صلح و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار دهند».

دولت آینده آمریکا باید سیاست‌های اشتباه ضدایرانی ترامپ را جبران کند

کشاورززاده در پاسخ به سؤالی درباره انتظار ایران از دولت بایدن گفت که تهران امیدوار است که دولت آینده ایالات متحده «در گام‌های اولیه، صراحتاً سیاست‌های ترامپ علیه ایران را محکوم کرده و اقدامات ضدبشری تروریستی [و] سیاست‌های اشتباهی را که دولت قبلی (آمریکا) در چهار سال گذشته دنبال کرده، جبران کند».

کشاورززاده سپس تأکید کرد: «دولت بعدی (آمریکا) باید برای جبران اشتباهات گذشته و تمامی آنچه که وجهه آمریکا را لکه‌دار کرد، گام‌های بزرگی بردارد».

این دیپلمات ایرانی در بخش‌های بعدی به برخی انتظارات جمهوری اسلامی از دولت آینده آمریکا اشاره کرد و گفت: «ایران و آمریکا هر دو می‌توانند تصمیم بگیرند و اعلام کنند که به وضعیت قبل از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷، [زمانیکه ترامپ دولت را به دست گرفت] بازگردند و این می‌تواند راه‌حل بزرگی برای بسیاری از موضوعات و مشکلات باشد و کاملاً مسیر و شرایط را تغییر می‌دهد و سپس ما می‌توانیم به برداشتن گام‌های بعدی در خصوص موضوعات مختلف ادامه دهیم».

در صورت پایبندی تمامی طرفین، ایران به تعهداتش پایبند خواهد بود

وی در پایان به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش در قبال جامعه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: «در صورتیکه دیگر طرفین به صورت مسئولانه رفتار کنند، ایران همواره، به تعهدات خود پایبند خواهد بود و ما بعنوان راهبرد خود، تعامل سازنده با جهان را مورد بررسی قرار می‌دهیم».

محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع بعدازظهر جمعه هفتم آذر ماه در حمله عناصر تروریست مسلح به خودروی ایشان به شهادت رسید.

روزنامه آمریکایی «نیویورک ‌تایمز» در پی حادثه تروریستی ایران که در آبسرد دماوند به وقوع پیوست، در گزارشی به نقل از مقام‌های اطلاعاتی نوشت که رژیم صهیونیستی پشت پرده ترور شهید فخری زاده بوده است.

از طرف دیگر، یک مقام اطلاعاتی غربی نیز به صراحت گفته بود که ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران نقشه دیرباز رژیم صهیونیستی برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران بوده است.
ش
کد مطلب: 417309
مرجع : فارس