تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۶
 
دبیر کانون هم اندیشی استان بوشهر:

بیانیه گام دوم بایدهمیشه درفضای جامعه زنده وپویا باقی بماند/نیروهای انقلابی باوحدت واتفاق نظردرانتخابات ریاست جمهوری به پیروزی خواهندرسید

Share/Save/Bookmark
بیانیه گام دوم بایدهمیشه درفضای جامعه زنده وپویا باقی بماند/نیروهای انقلابی باوحدت واتفاق نظردرانتخابات ریاست جمهوری به پیروزی خواهندرسید
 
«با توجه به تجربه انتخابات گذشته اگراتحاد و انسجام لازم بین نیروهای انقلابی ایجاد نشود قطعا نتیجه ی خوبی به دست نمی آید، نیروهای انقلابی باید با وحدت و اتفاق نظر بروی کاندیدای واحد دراین زمینه درایت کافی را به خرج بدهند تا پیروز انتخابات شوند.»
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:به همت ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی قم، کانون های هم اندیشی این ستاد فرهنگی در30 مرکز استان و 220 شهرستان کشور شکل گرفته است، پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی در نظر دارد  سلسله گفت و گوهایی را با دبیران این کانون ها منتشر نماید، آنچه می خوانید گفتگو با دبیر کانون هم اندیشی استان بوشهر است؛

 خودتون را معرفی کنید و بفرمایید در منطقه ی خود چه کارهای فرهنگی را  دردست اقدام دارید.

بسم الله الرحمن الرحیم بنده نصر الله شفیعی هستم دبیر کانون های هم اندیشی استان بوشهر . در رابطه با فعالیت های فرهنگی واقع مطلب این است که با توجه به شیوع کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، جلسات حضوری که قبلا وجود داشت  به شکل گذشته برگزار نمی شود.
بیشتر فعالیت های فرهنگی در غالب نشست های مطالعاتی بود که با حضور عده ای از دوستان صورت می گرفت و دراین جلسات موضوعات و کتاب های مشخصی مطرح و پیشنهاد می شد ودوستان می رفتند و مطالعه می کردند و سپس موضوعات کتاب مورد بحث و بررسی قرارمی گرفت و این دوستان در یک فضای فرهنگی و علمی مسائل را تجزیه و تحلیل می کردند، لذا فعالیت های که وجود داشت بیش تر در غالب همین جلسات هم اندیشی ودر مورد موضوعات خاص برگرفته از دیدگاه های مقام معظم رهبری بود. مثلا یکی از کتاب های حضرت آقا در چهارچوب حکومت انقلاب اسلامی است که در این جلسات بسیار مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

تاثیر فعالیت های فرهنگی شما در جامعه چگونه بوده است آیا بازخوردی در این زمینه داشته اید؟

شاید نتوانیم ادعا کنیم که بازخورد گسترده ای در سطح استان داشته به نحوی که عده ی زیادی را تحت پوشش قرار بدهد  بلکه این بازخورد بیشتر برای افراد و اعضایی بوده است که در جلسات شرکت و این مباحث را پیگیری می کردندو  بیش تر تلاش بر روی نیروسازی و چابک سازی نیروها از نظر مبانی اعتقادی و فرهنگی بوده است. بازخورد خوبی نسبت به اعضای جلسات داشته و این اعضا  از جلسات بسیار راضی بودند و اگر به روال سابق ادامه پیدا می کرد می توانست بازخورد بسیار خوبی را داشته باشدو بچه ها در یک سازمان و چهارچوب خاص فکری منظم قرار می گرفتند چون ما اعتقاد داریم که فعالیت های فرهنگی به دو شکل امکان پذیر است یکی فعالیت های عام که برای عموم مردم باید فعالیت کرد و در فضای افکار عمومی باید کار کرد که خوب این امری ضروری است و یک نوع فعالیت های فرهنگی هم هست که در بحث نیروسازی است طبیعتا اگر اینکار در بخشی خصوصی و محدود انجام بگیرد طبیعتا این اعضا به عنوان سربازان جبهه فرهنگی بسیار مفید تر خواهند بود.

آیا ویروس کرونا تاثیری در روند فعالیتهای فرهنگی شما داشته است ؟ اگر تجربه و پیشنهاد ی برای کند نشدن فعالیت ها فرهنگی در شرایط کنونی دارید بفرمایید؟

این ویروسی است که به هر حال تمام ابعاد زندگی بشری را در تمام حوزه ها تحت تاثیر قرار داده است و چیزی نیست که قابل انکار باشد ومتاسفانه هر روزی هم که می گذرد وضعیت بدتر می شود و استان ما نیز جزو استان های در آستانه هشدار یا قرمز هست و طبیعتا رعایت پروتکل های بهداشتی  در مقابل این ویروس کرونا یک امر ضروری است به همین دلیل از برگزاری جلسات حضوری خودداری می شود و فعالیت هابیش تر به سمت فضای مجازی کشیده شده و به صورت گروه هایی در فضای مجازی این موضوعات دنبال می شود یعنی در غالب گروهایی در شبکه های اجتماعی و رسانه و غیره دنبال می شود و به هرحال نباید از این مساله غافل شد که همانگونه که کرونا سایر عرصه ها را تحت تاثیر قرار داده است فعالیت های فرهنگی رانیز تحت تاثیر قرار داده است.

 در خصوص تبیین و ترویج بیانیه گام دوم چه کارهایی را از قبل انجام داده اید و چه کارهایی را فی الحال در دست اقدام دارید؟

آنچه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند برنامه ای برای چهل سال دوم انقلاب است ما چهل سال را پشت سر گذاشتیم و مقام معظم رهبری به صورت کارشناسی و کاملا موشکافانه این بیانه را مطرح کردند و به عبارتی این بیانیه مانیفستی است برای تداوم انقلاب اسلامی در راهی که ما در حال حاضر در پیش روی داریم.

از همان ابتدای بیانیه گام دوم گروه های مختلف و دوستانی که احساس مسولیت می کردند به این موضوع وارد شدند. یکی از این برنامه ها تشکیل ستاد جهت این موضوع در دفتر نمایندگی ولی وفقیه و امام جمعه بوشهر بود که مسئولان استان و  شخصیت های فرهنگی عضو این ستاد شدند و در غالب کارگروه های مختلف روی این موضوع کار کردند، یکی از برنامه های که دوستان ما هم در بحث کانون هم اندیشی کار کردند مطالعه و  این بیانیه بود.

اولین هدف ما این بود که دوستان ما با محتوای بیانیه گام دوم و سرفصل ها و عناوین و محورهای اصلی که مقام معظم رهبری در این بیانیه نشانه گیری کرده بودند،  آشنا شوند و در قدم بعدی بر روی تجزیه و و تحلیل این بیانیه و راهکار های تحقق اهداف بیانیه گام دوم کار شود که مسلما اگر این کار در کل کشور با یک برنامه ریزی دقیقی صورت بگیرد می تواند نتایج بسیار خوبی را برای انقلاب داشته باشد و چشم انداز تعیین شده برای جمهوری اسلامی را در دراز مدت و کوتاه مدت را عملی سازد.

وظیفه کانون های هم اندیشی و سایر  هسته های فرهنگی انقلابی کشور در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب چیست ؟

بیانیه گام دوم یکی از ضرورت های اصلی نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی است که مقام معظم رهبری در بهترین  ومهم ترین موقعیت زمانی آن را به جامعه ارائه دادند و و وظیفه ی اولیه ما این است که نگذاریم این بیانیه فراموش شود چون تجربه گذشته نشان داده بیانیه های آقا ، سخنان آقا ، هشدار های آقا در موضوعات مختلف در همان ابتدا و آغاز مطرح شدن یک موجی را در جامعه ایجاد میکند و در یک فضای تبلیغاتی گسترده ای در محافل و مجالس فرهنگی و سیاسی و اجتماعی مطرح می شود ولی بعد از مدتی این موج فروکش می کند و کم کم به باد فراموشی سپرده می شود این بزرگترین آفتی است که ما نسبت به رهنمود های مقام معظم رهبری داریم. به عقیده بنده اگر ما بتوانیم تلاش کنیم که بیانیه گام دوم را همیشه زنده نگه بداریم و به عنوان یک دستور العمل همیشگی آنرا ببینیم و در محافل از آن یادکنیم و به صورت مداوم روی آن کار بشود، قطعا میتواند تاثیر گذاری خودش را به صورت کامل داشته باشد ولی متاسفانه این امر در مرور زمان به فراموشی سپرده می شود .

من همین الان هم احساس می کنم آن موجی که پس از صدور بیانیه گام دوم از سوی مقام معظم رهبری در جامعه ایجاد شده بود مقداری فروکش کرده است که این یک آفت هست ما اگر این هنر را داشته باشیم تاکید میکنم این بسیار مهم است که ما این هنر را داشته باشیم که در افکار عمومی جامعه موضوع اهداف بیانیه گام دوم را همچنان پویا و زنده نگه داریم.

مهمترین انتقاداتی که متوجه عملکرد هفت ساله دولت روحانی است چه می باشد ؟

دولت آقای روحانی به هیچ وجه با اهداف انقلاب اسلامی سازگاری ندارد درواقع اعتقادات، رفتار و مبانی این دولت با مبانی امام راحل و مقام معظم رهبری و قانون اساسی ناسازگار است و علتش این است که نوع نگاه ها فرق دارد نگاه دولتی ها به سمت غرب است و غرب را کعبه ی آمال خودشان می دانند و فکر می کنند با نگاه ما به غرب همه مشکلات کشور حل می شود و از سوی دیگر نگاهشان نسبت به کارآمدی اسلام در حوزه های مختلف ضعیف است. این علت اصل مشکلاتی  است که دولت روحانی برای جامعه به بار آورده است و باید گفت دولت آقای روحانی در این هفت سال بیش ترین ضربه را به حوزه های مختلف کشور زده است؛ هم در حوزه سیاست داخلی، حوزه معیشت، اقتصاد و هم در حوزه سیاست خارجی. در حوزه سیاست خارجی جایگاه ایران به شدت افول کرده و رفتارها و سیاست های دولتمردان در این حوزه و در حوزه های دیگر همچون  حوزه ی هسته ای بسیار منفعلانه بوده است. این دولت تمام توانش را درسبد برجام گذاشت و برجام هم نمونه ی کاملی از ناکارآمدی در اتکا به غرب و تفکر غربی است. بنابراین ما باید بگوییم که صدمات و لطماتی که دولت روحانی در عرصه های مختلف بر کشور وارد کرده است به این زودی ها قابل جبران نیست و حتی بحث کاهش مشارکتی که در انتخابات مجلس یازدهم صورت گرفت علت مهم آن به مشکلات متعددی که دولت روحانی برای طبقه ی متوسط و ضعیف جامعه رقم زد، بر میگردد، این اقشار انتظار داشتند انقلاب اسلامی بتواند برای آنها کاری انجام بدهد با توجه به عملکرد سوء دولت روحانی طبیعتا انگیزه بخشی از این اقشار برای مشارکت در انتخابات کمتر شد.

نکته ی دیگر در مورد ترکیب دولت است که ترکیبی ناسازگار و ناهمخوان با اهداف جمهوری اسلامی دارد. شما در نظر بگیرید سبک و سیاق زندگی عده ای از مسولین و وزرای کابینه روحانی هیچ تناسبی با جمهوری اسلامی ندارد و بسیاری از این مسئولین خودشان آدم های متخلفی هستند که اگر دادگاهی برای آنها تشکیل شود طبیعتا احکام و مجازات های سختی باید برایشان در نظر گرفته شود، کسانیکه خود مشکل ساز هستند وخودشان معضل جامعه اند نمی توانند مشکلات و معضلات جامعه را برطرف نمایند. اینها قبل از اینکه به فکر منافع مردم و حل مشکلات آنها باشند دنبال تامین منافع خودشان آنهم دریک فضای سرمایه اندوزی هستند بنابراین ما این دولت را نه تنها یک دولتی در طراز جمهوری اسلامی نمی دانیم بلکه آن را در تقابل با نظام جمهوری اسلامی می دانیم و هر چند که انتخاب مردم بوده است اما خسارت های جبران ناپذیری را به کشور وارد کرده است.

آیا  برای انتخابات اتی ریاست جمهوری و برای حضور حداکثری مردم و همچنین بصیرت افزایی مردم  برنامه ای مد نظر دارید ؟

در انتخابات مجلس در استان ما یعنی بوشهر با توجه به تدابیری که اتخاذ شد، نیروهای انقلابی که  خیلی از آنها عضو همین کانون های هم اندیشی هستند با احساس تعهد وارد میدان شدند و از کاندیداهای انقلابی درخواست کردند که وارد عرصه انتخابات شوند و با اتحاد و انسجام  وبا تبلیغاتی کاملا هدفمند در راستای انقلابی سازی فضای جامعه تلاش کردند و الحمدلله در استان بوشهر چهار نماینده انقلابی به مجلس راه پیدا کردند که شاید در کمتر دوره ای از اول انقلاب تا کنون ما چهار نماینده داشته ایم که افکارشان به هم نزدیک است خوب این یک قدم خوب و تجربه ی گرانقدری برای ما بود که انشالله میتواند یک آمادگی و یک سرمایه ای برای نیروهای انقلابی استان برای فعالیت در سیزدهمین انتخابات ریاست حمهوری باشد البته این نکته را هم عرض کنم که در حال حاضر دوستان ما در سطح استان  تلاش می کنند که با بصیرت افزایی و روشنگری  برای مردم، زمینه را برای انتخاب یک فرد انقلابی فراهم نمایند ولی در بحث مصداق ها این دیگر دست استان نیست و با توجه به تجربه انتخابات گذشته اگراتحاد و انسجام لازم بین نیروها، نامزدها و کاندیداهای انقلابی ایجاد نشود قطعا نتیجه ی خوبی به دست نمی آید لذا به همین علت بود که جریان انقلابی در دو انتخابات قبلی نتیجه را به روحانی واگذار کرد،البته در استان ما نیروهای انقلابی دارند تلاش خود را انجام می دهند وشاید من بتوانم ادعا کنم که واقعا دارند بصورت کامل به وظیفه ی خودشان عمل می کنند ولی ما باید به مرکز کشور و آن کاندیداهایی که معرفی می شوند،نگاه کنیم و در نهایت پایتخت نشینان باید با وحدت و اتفاق نظر بروی کاندیدای واحد در این زمینه درایت کافی را به خرج بدهند تا پیروز انتخابات شوند.

به نظر حضرتعالی اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری چه برنامه ها و ترفندهایی در دستور کار خواهند داشت ؟

یکی از استراتژی های آنها استفاده از جنگ روانی است که این جنگ روانی ابزار قدرتمند اصلاح طلبان برای تخریب رقیب است و ما این مساله را به کرات و دفعات دیده ایم. بزرگترین جنگ روانی که بی تقواترین این افراد این جریان انجام دادند در سال 96 بود که می گفتند «بله اگر آقای رئیسی جمهور بشود باید در پیاده رو ها دیوار بکشیم» و «سایه جنگ دوباره بر سر شماها خواهد آمد» و مردم را ترساندند. به نظر من اصلاح طلبان قطعا کاندیداهای خودشان را معرفی خواهند کرد و البته از شورای نگهبان هم نسبت به تایید صلاحیت ها از سوی مردم انتظار و مطالبه ای جدی وجود دارد  چون در انتخابات ریاست جمهوری قبلی نحوه تایید و چینش افراد صحیح نبود، مثلا فردی مثل آقای جهانگیری که شورای نگهبان می داند این کاندیدا ،کاندیدای واقعی نیست و می خواهد بیاید که حامی روحانی باشد تا در واقع در مناظرات دو وقت به آقای روحانی اختصاص داده شود، چرا باید چنین کاندیدائی تایید شود؟ ما انتظار داریم شورای نگهبان با قاطعیت و بدون هیچ گونه مسامحه کاندیداهای صالح و هم طراز با انقلاب اسلامی را تایید و کاندیداهای غیر انقلابی را رد صلاحیت  نماید چون اگر غیر از این باشد باز برای کشور مشکل ایجاد خواهد شد. لذا اصلاح طلبان تلاش می کنند که کاندیدای مورد نظر خودشان را انتخاب و با تمام قوا تبلیغات گسترده ای را نیز برای وی انجام دهند و اگر هم شکست بخورند جنگ روانی به راه خواهند انداخت، آنها اکثر رسانه های کشور را در اختیار دارند وهچنین ارتباطات نزدیکی با خارج از کشور ورسانه های خارجی دارند که این مساله قابل توجهی است. در واقع رسانه های انقلابی محدود و رسانه بین المللی معاند و مقابل نظام و انقلاب نامحدود هستند، که این رسانه ها در دوران انتخابات می آیند و پشتیبان جریان اصلاحات قرار خواهند گرفت  و اگر هم پیش بینی کنند که در این انتخابات شکست خواهند خورد اقدام به تحریم ودعوت مردم به عدم شرکت در انتخابات خواهند نمود، بطور خلاصه  آنچه که تجربه به ما نشان داده است توسل آنها در این موقعیت ها به حربه جنگ روانی است. از سوی دیگر ممکن است دولت روحانی در نزدیکی انتخابات به کمک خارجی ها دست به اقدامات مفید و گشایشاتی ظاهری هم بزند تا نشان دهد که سیاست های این دولت راهگشا بوده است، همانگونه که اگر یادتان باشد در سال 96 و قبل از انتخابات نیز گروه ها و شرکت های بسیاری به ایران سفر می کردند و تظاهر به داشتن روابط با ایران می نمودند در حالی که حقیقتا هیچ قرادادی منعقد نمی شد از همین رو ممکن است که برخی از اصلاح طلبان با کمک دولت دست به اقداماتی بزنند که نشان دهند مثلا ما داریم برای مردم این چنین کارهایی را انجام می دهیم.
 
 مراکز هم اندیشی در مراکز سی استان فعالیت دارند اگر راهکار کاربردی برای هم افزایی میان این مراکز و یا پیشنهادی برای تقویت این فعالیت دارید بفرمایید .
 
از تمام مسولین و زحمتکشان این مراکز که علیرغم تمامی مشکلات و دشواری ها و تحریم ها  انصافا به خوبی با همان عزم و اراده کار و تلاش می کنند تقدیر و تشکر می کنیم ولی به نظر من مراکز هم اندیشی آنگونه که باید نتوانسته به اهداف خود برسند و از اینرو مسئولین ستاد فجر هر طور که صلاح بدانند باید فعالیت های فرهنگی را در مراکز استان افزایش بدهند. در گذشته جلسات هم اندیشی به صورت منظم برگزار می شد و گروه ها و سمینارهایی نیز برگزار می شد و مقامات و مسئولین می آمدند و تحلیل می کردند اما فعلا به خاطر شرایط کرونایی دیگر انجام اینکار مقدور نیست لذا باید بستر فضای مجازی فراهم شود و گروه های مجازی بیشتر فعال شوند و همانند کمیسیون هایی که در همایش سالانه ستاد فجر انقلاب اسلامی در قم برگزار می شد به تبادل اندیشه ها و نظرات مختلف بپردازند و به نتیجه برسند و نتایج نیز به مخاطبین منتقل شود و مخاطبین این نتایج نیز به وظایف خود عمل نمایند، باز  تاکید میکنم به نظر من باید کمیسیون هایی دقیقا همانند همان کمیسیون های ستادفجر در فضای مجازی تشکیل بشود ویک نفر به عنوان مسئول در این زمینه مطالب را یادداشت نموده و خلاصه نماید و نتایج حاصله به افراد خاصی در جامعه  ابلاغ شود.

 امیدوارم این فعالیت ها استمرار یابد و البته لازم است بگویم که ما نباید نا امید شویم و باید با تمام توان کار کنیم و غافل نشویم چون دشمن ما هرگز غافل نخواهد شد، ما اگر در جبهه فرهنگی شکست بخوریم نتایج زیانباری برای جامعه به دنبال خواهد داشت .


م
کد مطلب: 414403