تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۴
 

محورهای بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه قضائیه

Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه قضائیه
 
مردمی بودنِ قوّه‌ی قضائیّه بسیار مهم است. داشتن روحیه‌ی خدمتگزاری به مردم، ایجاد دسترسی آسان مردم به قوّه‌ی قضائیّه، بالا بردن اطّلاعات قضائی مردم، حضور در بین مردم و ... مصادیق و جنبه ­های مختلف آن است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:محورهای بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه قضائیه (1399/04/07)»:

1. سند تحوّلِ ارتقا داده‌شده در قوّه‌ی قضائیّه را ابلاغ و دنبال کنید.
1/1.  درود و رحمت پروردگار بر شهدای هفتم تیر و شهدای قوّه‌ی قضائیّه، بخصوص شهید مظلوم آیت‌الله شهید بهشتی، شهید قدّوسی، شهید لاجوردی و شهدای متعدّد و بزرگوار قوّه‌ی قضائیّه در دوران انقلاب.
2/1. خبر ارتقای سند تحوّل قوّه‌ی قضائیّه -که با همکاری نخبگان متعدّدی از حوزه و دانشگاه تهیّه شده و از لحاظ سطح کار، از سند اوّلی بالاتر و پیشرفته‌تر است- خبر بسیار خوبی است.
3/1. اگر این سند ابلاغ نشده، ابلاغ کنید، دنبال کنید و کارنامه‌ی اجرای برنامه‌های مترتّب بر این سند را هم در وقت و زمان خود منتشر کنید که مردم بدانند که این سند و این برنامه‌ها تا چقدر پیش رفته.
4/1. تحوّل چیزی نیست که متوقّف بشود؛ تحوّل طبعاً در هر برهه‌ای از زمان با افکار و دریافتهای جدید و ابتکارات تازه مطرح میشود و ان‌شاءالله حرکت تحوّلی همین طور ادامه پیدا خواهد کرد.
5/1. البتّه تأکید میکنیم که تحوّل، در چهارچوب و قالبِ مأخوذ از مبانی متقن و محکم دینی به وجود خواهد آمد. مدیریّت هم در تحوّل لازم است، که مدیریّتش با رئیس محترم قوّه‌ی قضائیّه است.
2. توکّل بر خداوند و استقامت، راهِ مقابله با کارشکنی­ها در برابر تحوّل است.
1/2. تحوّل کار دشواری است و با مقاومتهایی همراه است. بعضی‌ها حال و حوصله یا توانش را ندارند، بعضی‌ هم ممکن است از وضع موجود منتفع باشند؛ شبکه‌ی در‌هم‌تنیده‌ی جرم و فساد هم که قهراً با تحول مخالفند.
2/2. پشت سر همه‌ی اینها هم نگاه دستگاه‌های دشمن و معاند با نظام جمهوری اسلامی است که اصلاً‌ هر حرکت اصلاحی در هر جای جامعه‌ی اسلامی اتّفاق بیفتد، اینها ناراحت میشوند، مقابله و جوسازی میکنند.
3/2. وقتی شما با قوّت، روحیه و شجاعت وارد میدان تحوّل میشوید، مخالفین هم به مقابله، جوسازیِ رسانه‌ای و وسوسه در افکار عمومی می­پردازند. یکی از مواردِ «مِن شَرِّ الوَسواسِ الخَنّاس»(ناس/4) اینجاست. هدفشان هم متزلزل نمودن عزم راسخ سردمداران تحوّل است؛ مشاورتهای گوناگون می­دهند که «این کار مصلحت نیست».
4/2. راه مقابله با این کارشکنی­ها توکّل به خداست: «وَ مَن یَتَوَکَّل عَلَی اللهِ فَهُوَ حَسبُه»(طلاق/۳)؛ راه و هدف را درست انتخاب کنید و با استقامت جلو بروید؛ راهش این است: «فَلِذٰلِکَ فَادعُ وَ استَقِم کَماِّ اُمِرت»(شوریٰ /۱۵).
5/2. حرکت تحوّلی در قوّه‌ی قضائیّه نمیتواند صرفاً متکّی به یک مجموعه‌ی در رأس قوّه باشد. باید در کلّ بدنه‌ قوّه‌ی قضائیّه اعتقاد به تحوّلِ پیشرفت‌گونه به سمت تحقّق اهداف عالی این قوّه‌ وجود داشته باشد.
3. پیگیری متوازن همه‌ِی وظایف در قوّه‌ی قضائیّه باید مورد توجّه باشد.
1/3. پیگیری متوازن همه‌ِی وظایف، باید در قوّه‌ی قضائیّه مورد توجّه باشد. وظایفی مثل احیای حقوق عامّه یا پیشگیری از وقوع جرم. بنابراین، نباید با سرگرم شدن به یکی از وظایف، از بقیّه‌ِی وظایف غافل بمانیم.
2/3. احیای حقوق عامّه عمدتاً کار دادستانی‌ها است که البتّه در این برهه‌ی اخیر خوشبختانه مشاهده شد. حالا هم که جناب آقای رئیسی گفتند که ما منتظر دادخواست نمیشویم، وارد میشویم؛ بله، همین‌ جور است.
3/3. باید بسترهای وقوع جرم و تولید جرم را درست بشناسیم. ما اگر بتوانیم پیشگیری را به معنای واقعی کلمه راه بیندازیم، هزینه‌ی مقابله‌ی با جرم بشدّت کاهش خواهد یافت. البتّه این، محتاج همراهی همه‌ی قوا است.
4/3. واگذاری بدون دقّت واحدهای تولیدی منجر خواهد شد به اینکه ناگهان یک ضربه­ی اساسی به کلّ تولید در کشور بخورد، این دیگر مربوط به یک یا دو نفر نیست، این، حقوق عامّه است.
5/3. بعضی از زمینه‌های جرم، روانشناختی؛ و بعضی هم اقتصادی است. قوّه‌ی قضائیّه نیاز دارد به بهره‌گیری از دانشمندانی که کارشان فقط دانش قضائی نیست. مثلاً در بحث محیط زیست، یا در زمینه‌ِی پیشگیری از جرم.
4. مردمی بودن قوّه‌ی قضائیّه بسیار مهم است.
1/4. مردمی بودنِ قوّه‌ی قضائیّه بسیار مهم است. داشتن روحیه‌ی خدمتگزاری به مردم، ایجاد دسترسی آسان مردم به قوّه‌ی قضائیّه، بالا بردن اطّلاعات قضائی مردم، حضور در بین مردم و ... مصادیق و جنبه ­های مختلف آن است.
2/4. یک مصداق دیگر مردمی بودن، کمک مردم به قوّه‌ی قضائیّه است. یکی از عواملی که میتواند به قوّه‌ی قضائیّه در  راه مبارزه با فساد کمک کند، گزارشهای مردمی است.
5. ضرورتِ فعّالیّت رسانه‌ای و هنری در باب کار قضائی و تحرّکات قضائی
1/5. نکته‌ی آخر در مورد تحوّل، فعّالیّت رسانه‌ای و هنری در باب کار قضائی و تحرّکات قضائی است. دشمنانِ حرکت عمومی نظام جمهوری اسلامی از همه‌ی راه‌های ممکن برای دشمنی استفاده میکنند و به هر نقطه‌ای از نظام که بتوانند، از طرق مختلف ضربه میزنند که از جمله‌ی آنها مسائل قضائی است.
2/5. متأسّفانه دشمنان در داخل هم با غفلت بعضی از مسئولینِ مربوطه فیلم‌هایی میسازند که اساس و مبانی قضائی جمهوری اسلامی را زیر سؤال میبرد که در بازبینی‌ها مورد توجّه قرار نمیگیرند و اکران هم میشوند.
3/5. قوّه‌ی قضائیّه باید به این مسئله توجّه کند، صرفاً کار تبلیغاتی و رسانه‌ای این نیست که شما بیایید آمار بدهید؛ برای اینکه ذهن مردم به معنای واقعی کلمه متوجّه به این قضایا بشود، کار هنری و رسانه‌ای لازم است.
4/5. شما ببینید غربی‌ها در این زمینه چه میکنند؛ خب دادگاه‌های غرب در سینما و فیلم‌هایشان اصلاً هیچ تعرّضی، تجاوزی به متّهم ندارند و تا یقین نکنند، حکم صادر نمیکنند؛ امّا در واقعیت، جور دیگر عمل می­کنند.
5/5. الان وضع آمریکا را مشاهده کنید. هزاران نفر را به صِرف حضور در خیابان می­برند زندان. رئیس‌جمهور آمریکا هزاران کودک را از پدر مادرهایشان جدا کرد، در قفس انداخت؛ یعنی روال کارشان این جوری است.
6. لزوم قاطعیّتِ قوّه‌ی قضائیّه در مبارزه با فساد
1/6. الحمدلله توجّه به مقابله با فساد در قوّه‌ی قضائیّه اوج گرفته. البتّه قبل از این دوره شروع شده بود. وقتی مردم می‌بینند شما برخورد با مفسد میکنید، واقعاً خوشحال و امیدوار میشوند.
2/6. فساد و مفسد ضربه‌ی بزرگی به زندگی، روحیه‌، ایمان و اعتقاد مردم است. حقیقتاً و انصافاً فساد مالی ویروس خطرناکی است مثل همین ویروس کرونا که بشدّت هم واگیردار و مسری است.
3/6. اتّفاقاً در فساد هم همانند ویروس کرونا دستهای آلوده و ناپاک مایه­ی انتقال ویروس است، منتها در ویروس کرونا با صابون زدنِ دستها مسئله تمام میشود؛ امّا آنجا، جز قطع شدن چاره‌ای ندارد.
4/6. مأموریّت قوّه‌ی قضائیّه مبارزه با فساد در کلّ جامعه است، لکن در درجه‌ی اوّل، نگاه باید به فساد درون قوّه‌ باشد. ضربه و سنگینیِ این {فساد} خیلی زیاد است و حقیقتاً برخورد جدّی و کارشناسی لازم دارد.
7. ضرورتِ نگاه کارشناسی به بسترهای فسادخیز؛ و ملاحظه‌ی حق و عدالت در برابر متّهم
1/7. بایستی با نگاه کارشناسی، بسترهای فسادخیز و زمینه‌­ی بُروز و تولید فساد را شناسایی کرد؛ و با همان نگاه کارشناسی، به جنگ فساد رفت و برای ریشه‌کنیِ فساد، تلاش و کار کرد.
2/7. ملاک قوّه قضائیّه در مبارزه با فساد، حق، عدل و قانون است. یعنی هیچ ملاحظه دیگری را نبایست کرد؛ و اگر چنانچه در یک موردی مبارزه‌ با فساد، منطبق با حق، عدل و قانون است، بی‌ملاحظه بایستی حرکت کرد.
3/7. وجود فساد و مفسد، خیلی خطرناک است؛ امّا تعدّی به بی‌گناه به معنای واقعی کلمه از این خطرناک‌تر است؛ این را من تأ‌کید می­کنم.
4/7. در همین دادگاه اخیری که در قوّه‌ی قضائیّه مطرح است، به بعضی از بزرگانِ پاک‌دستِ قبلی قوّه‌ی قضائیّه اهانت و به آنها ظلم شد؛ یعنی واقعاً جفا شد به آنها؛ که نبایستی این کار میشد و نباید بشود.
5/7. همین حرکت مبارزه با فساد که الان بحمدالله به این خوبی در قوّه قضائیّه خودش را دارد نشان میدهد در زمان جناب آقای آملی شروع شد؛ یعنی ایشان شروع‌کننده‌ِی این حرکت بودند؛ اینها نبایستی از نظر دور باشد.
8. ضرورت کمک قوّه‌ی قضائیّه به حرکت اقتصادی کشور و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی
1/8. یکی از کارهای خوب قوّه­ی قضائیّه حمایت از تولید و جلوگیری از تعطیلی این واحدهاست. واقعاً هر بخشی از نظام جمهوری اسلامی که میتواند کمکی به حرکت اقتصادی جامعه بکند، باید وظیفه‌اش را انجام بدهد.
2/8. اخیراً جناب آقای رئیسی ابلاغ کردند که بانک‌هایی که بعضی از بنگاه‌های تولیدی را مصادره نموده یا به عنوان گرو نگه داشته‌اند، حق ندارند اینها را تعطیل کنند؛ این کار کاملاً درست و قابل تعمیم است.
- مثلاً بخش خصوصی که کارخانه‌ای را از دولت می­خرد، آن کارخانه را معطّل نموده، کارگرش را بیرون کرده، ماشین‌آلاتش را حراج نموده، زمینش را هم مثلاً یک ساختمان چندین طبقه میسازد! اینها ضربه به اقتصاد کشور است؛ اینها را میتوانید به معنای واقعی دنبال کنید که ارتباط با معیشت مردم دارد.
3/8. یکی از کارهای لازم در مبارزه‌ی با فساد، نظارتها و گزارشهای مردمی است که نیازمند زیرساخت حقوقی در داخل قوّه است. باید امنیّت مادّی و معنویِ گزارش­گرِ فساد محفوظ مانده و گزارشها هم صحت­سنجی شود.
9. لزومِ مراقبت همه‌جانبه‌ی مسئولین و مردم در قضیّه‌ی بیماری کرونا
1/9. بعضی‌ها خیال میکنند قضیّه‌ی کرونا تمام شد. نه، مسئله‌ی کرونا ادامه دارد. زمانی ما در دنیا به عنوان یک کشور موفّق در برخورد با کرونا معرّفی شدیم. این اوّلِ کار بود؛ اما حالا که نگاه می­کنیم، می­بینیم که کأنّه آن حرکت و مجاهدت اوّلی از سوی بعضی از مردم و مسئولین سست شده!
2/9. افزایش آمار قربانیان انسان را غصّه‌دار میکند. مردم و مسئولین همه باید مراقبت کنند. البته مجموعه‌های درمانی همچنان پای کار ایستاده‌اند. نگرانی‌ من از این است که اینها خسته بشوند؛ که وضع بدتر خواهد شد.
3/9. گفته میشود که {با این مراقبتهای پیشگیرانه از کرونا} مشکلات اقتصادی ایجاد میشود؛ بله، اما اگر خدای نکرده بی‌توجّهی کردیم و مجدّداً کرونا شیوع فراوانی پیدا کرد، خُب کار اقتصاد هم مشکل­تر خواهد شد.
4/9. ما امروز احتیاج داریم به مراقبت از همه‌ی جهات؛ می‌بینید دشمنی‌های آمریکای و انگلیس خبیث و دولتهای اروپایی را، که اینها هر چه از دستشان بر بیاید علیه جمهوری اسلامی کوتاهی نمی­کنند.
5/9. خدا را شکر که سرشان به سنگ می­خورد و نمی­توانند مقاصد خودشان را عملی کنند و هر قدر هم تلاش می­کنند تا با این به قول خودشان «فشار حدّاکثری» ملّت ایران را به زانو در بیاورند، موفق نمی­شوند.
6/9. بحمدالله بازخورد این دشمنی­ها، مشت ملّت ایران به سینه‌ی اینها و عقب زدن اینها است؛ و موفّق نیستند؛ البته این، در صورتی است که ما همه به وظایفمان ان‌شاءالله بتوانیم عمل بکنیم.


م
کد مطلب: 414361