تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۸
 

محورهای بیانات در ارتباط تصویری با نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات در ارتباط تصویری با نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
 
خوشبختانه مجلسِ تشکیل‌شده، یکی از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس دوران انقلاب است. بحمدالله سرشار است از نیروهای پُر‌انگیزه، پُر‌ایمان،‌ پُر‌توان و نیروهای جوانِ کاربلد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی در ارتباط تصویری با نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی (1399/04/22)
1. این مجلس، مجلس امید و انتظار مردم و یکی از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس دوران انقلاب است.
1/1.  این مجلس، مجلس امید و انتظار مردم است، نقطه‌ی امید مردم و مظهر امید مردم است؛ چرا؟ چون مردم در شرایط سخت اقتصادی پای صندوقها آمدند و به شما نمایندگان محترم رأی دادند.
2/1. علی‌رغم همه‌ی عواملی که دست ‌به دست هم داده بود تا مردم را از صندوق و مجلس و انتخابات مأیوس کند، مردم آمدند و امیدوارانه به تشکیل مجلس شورای اسلامی رأی دادند و شماها را انتخاب کردند.
3/1. خوشبختانه مجلسِ تشکیل‌شده، یکی از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس دوران انقلاب است. بحمدالله سرشار است از نیروهای پُر‌انگیزه، پُر‌ایمان،‌ پُر‌توان و نیروهای جوانِ کاربلد.
4/1. در همین یک ماه و اندی که گذشته، انسان احساس میکند این نمایندگان به مسائل انقلاب حسّاسند. سرعت عمل در تشکیل هیئت‌رئیسه، کمیسیون‌های تخصّصی و تعیین رؤسای این کمیسیون‌ها قابل تحسین است.
5/1. چهار سالی که شما در پیشِ رو دارید زمان کمی نیست. شما ریل‌گذارِ اجرا هستید، میتوانید تأثیرات بسیار زیادی در مسائل و پیشرفت و آینده­ی کشور بگذارید، وظایف سنگینی بر دوش شماست.
2. ظرفیت و بنیه‌ی‌ کشور برای مقابله با مشکلات خیلی قوی است.
1/2. مشکلات اقتصادیِ فراوانی در کشور هست، ولی بنیه­ی کشور قوی است؛ اگر شما کشور را به جسم یک انسان تشبیه کنید، این مشکلات، به منزله‌ی بیماری است، منتها خطر بیماری نسبت به همه یکسان نیست.
2/2. عمده‌ترین مشکلات اقتصادی تورّم، کاهش ارزش پول ملّی، گرانی‌های بی‌منطق، مشکلات بنگاه‌های تولیدی و وجود تحریم­های خارجی است که نتیجه‌ی اینها هم سختیِ معیشتِ طبقاتِ پایین و متوسّط است.
3/2. این بیماری‌ها هست، لکن بنیه‌ی کشور قوی است. چرا میگوییم بنیه‌ی کشور قوی است؟ به خاطر ظرفیّتهای گسترده­ی طبیعی و انسانی که در کشور وجود دارد، که آقای قالیباف به بعضی از این ظرفیّتها اشاره کردند.
4/2. به خاطر همین ظرفیّتهاست که در دوران سخت‌ترین تحریمها و فشارهای همه‌جانبه‌ی اقتصادی، کشور توانسته چند هزار شرکت دانش‌بنیان به وجود بیاورد و صدها طرح زیربنایی ایجاد کند.
5/2. در همین دوران تحریم، کار بزرگی مثل ایجادِ پالایشگاهِ ستاره‌ خلیج فارس و کارهای فراوانی در زمینه‌ی مسائل نیرو، آب و برق انجام شده؛ در زمینه‌ی صنایع نظامی و فضائی هم کارهای حیرت‌انگیزی انجام می­شود.
6/2. کسانی که این تحریمها را تحمیل کرده‌اند تا ایران را به زانو دربیاورند، خودشان دارند اقرار می­کنند که نتوانسته‌اند و کشور سر پای خودش ایستاده؛ این نشان‌دهنده‌ی این است که بنیه‌ی‌ کشور خیلی قوی است.
3. اصرار دارم که به ظرفیّت­های معنویِ کشور برای حل مشکلات توجّه کنیم.
1/3. در کنار ظرفیّت­های فراوانِ مادّی مثل معادن، جنگلها، موقعیّت جغرافیایی، تنوّع اقلیمی، تاریخ و هویّت ملّی، ظرفیّت­های معنوی هم هست. من اصرار دارم که به این ظرفیّت­های معنوی توجّه کنیم.
2/3. باید از این ظرفیّت­های معنوی استمداد کنیم، این ظرفیّت­ها را به فعلیّت برسانیم. این ظرفیّت­های معنویِ کشورِ ما، غالباً یا تقریباً همه، ریشه در ایمان مذهبی و ایمان انقلابیِ مردم دارد.
3/3. این ایمان مذهبی و انقلابی مردم ظرفیّت و توانایی‌هایی را در کشور به وجود می‌آورد که میشود از آن استفاده کرد. نمونه‌هایش را در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی دیده‌ایم.
4/3. تازه‌ترین نمونه این ظرفیّت­های مهمّ ملّی و مبتنی بر ایمان انقلابی و مذهبی، حضور به‌هنگام و فداکارانه ملّت در موج اوّل بیماری کرونا بود که در قالب نهضت کمک مؤمنانه انجام شد. اینها ظرفیّتهای معنوی کشور است.
5/3. نمونه‌ی دیگر این ظرفیّت معنوی، حرکت خیره‌کننده‌ی مردم در بدرقه‌ی شهید سلیمانی است. خطا است اگر ما خیال کنیم این فقط یک حرکت عاطفی محض بود. مردم نشان دادند که به جهاد در میدان مقاومت معتقدند.
6/3. در طول این سالها هر جایی که نظام مشکل پیدا کرد، مردم وارد میدان شدند؛ در سال 78 و ۸۸ ، آن که توانست بیاید وسط میدان و دشمن را مأیوس کند مردم بودند. ظرفیّت از این بالاتر؟! بنیه‌ی قوی از این بهتر؟!
4. مشکلات اقتصادی با تفکّر و روحیه­ی خوداتّکائی و اعتمادبه‌نفْس ملّی قابل حل است.
1/4. مشکلات ما ناشی از کم‌توجّهی خودمان است: ظَهَرَ الفَسادُ فِی البَرِّ وَ البَحرِ بِما کَسَبَت اَیدِی النّاس(روم/۴۱)؛ مثلاً فرض کنید به تولید اهمّیّت و سرمایه‌گذاری اهمّیّت ندادیم، ناگهان با شکست کارخانه‌جات مواجه شدیم.
2/4. اگر تفکّر و روحیه­ی خوداتّکائی، اعتمادبه‌نفْس ملّی و اعتماد به نیروی داخلی در اقتصاد به همین شکل پیش برود و امیدهای واهی به بیرون از مرزها - که اقتصاد کشور را شرطی کرده- وجود نداشته باشد، همه­ی این مشکلاتی که امروز در اقتصاد وجود دارد، قابل رفع است. بایستی از این بنیه‌ی قوی کشور استفاده کرد.
5. نیّتتان را برای خدا خالص کنید و برای مردم کار کنید.
1/5. نیّتتان را برای خدا خالص کنید و برای مردم کار کنید. یک پارلمان منحط آن پارلمانی است که در آن، مسائل شخصی و جناحی بیشتر از مسائل ملّی و مردمی تأثیرگذار باشد.
2/5. گاهی اوقات میشود جوّی به وجود می­آید که انسان را میکشاند به یک طرفی؛ ببینید تکلیف چیست، چه چیزی برای مردم مفید است؛ ولو بر خلاف جوّ حاکم هم باشد، اشکالی ندارد، آن را دنبال بکنید.
3/5. این سوگندی که در آغاز مجلس دسته‌جمعی اداء میشود، یک سوگند شرعی است و تعهّد ایجاد میکند. شما تعهّد کردید که پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب باشید. بایستی بِجِد پایبند این معنا باشید.
6. اولویّت را به مسائل کلیدی بدهید.
1/6. اولویّت را به مسائل کلیدی بدهید. در مقوله­ی اقتصاد، مسائل تولید، اشتغال، مهار تورّم، مدیریّت نظام پولی و مالی و عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت جزو جزو مسائل کلیدی است.
2/6. در مقوله‌ی مسائل اجتماعی، مدیریّت فضای مجازی، مسائل مسکن، ازدواج جوانان، فرزندآوری و مسئله‌ی نسل بسیار مهم و کلیدی است؛ اینها احتیاج دارد به قانون، دنبال‌گیری جدّی دستگاه‌های اجرائی.
3/6. بایستی بِجِدْ مسئله‌ی فرزندآوری را مهم دانست و از پیری جمعیّت ترسید. یکی از پُرفایده‌ترین ثروتهای یک کشور، جمعیّت جوان است؛ که اگر نباشد، یقیناً عقب خواهیم ماند.
7. تعلّل یا تعطیل مصوّبات مجلس و بی‌اعتنائی به آنها جایز نیست.
1/7. دو قوّه‌ی مجریه و قضائیّه باید موبه‌مو مصوّبات مجلس را عمل کنند. تعلّل یا تعطیل مصوّبات مجلس و بی‌اعتنائی به آنها جایز نیست. مجلس نیز باید مصوّباتِ خود را با توجّه به ظرفیّتهای کشور تصویب و ایجاد کند.
2/7. روابط خودتان با دولتمردان را هم مواظبت کنید؛ این روابط بایستی با قانون و شرع منطبق باشد. سؤال، تفحّص و امثال اینها که در قانون آمده، حقّ شماست، امّا توهین یا نسبتِ بدون علم؛ حقّ شما نیست.
3/7. برخورد احساسی و غیر منطقی هم نباید کرد؛ گاهی اوقات شما حرف طرف مقابل را صددرصد رد میکنید؛ اشکالی ندارد، لکن باید با متانت و خردمندی همراه باشد.
8. درگیری‌ها، منازعات و مجادلات در صدر، روی افکار عمومی تأثیر منفی میگذارد.
1/8. به تجربه در طول این سالهای متمادی ثابت شده که درگیری‌ها، منازعات و مجادلات در صدر، مردم را ناراحت میکند و روی افکار عمومی تأثیر منفی میگذارد.
2/8. امروز شما ملاحظه میکنید دشمن غدّار، همه­ی نیرویش را متمرکز کرده برای اینکه جمهوری اسلامی را به عقب‌نشینی وادار کند. البتّه این هم جزو افتخارات ما است؛ نشان‌دهنده‌ی این است که شما قوی هستید.
3/8. در این شرایط، تکلیف ما اتّحاد و انسجام داخلی است که نشان‌دهنده‌ی وحدت در مقابل دشمن است. بله؛  اختلاف سلیقه و نظر داریم، امّا در مقابل دشمن، یک حرف، یک اقدام و یک حرکت داریم.
4/8. نقش نظارتی مجلس نقش اساسی و حیاتی است و هیچ نبایستی به این نقش نظارتی بی‌توجّهی بشود، لکن معتقدم که این نقش را با متانت ایفا بکنید؛ خردمندانه و با متانت و بدون حاشیه ایفا بشود.
9. دولت و مجلس، بایستی فضا را به نحوی مدیریّت کنند که به کار کشور لطمه نخورد.
1/9. سال آخر دولتها سال حسّاسی است. معمولاً در این سال اگر چنانچه مراقبت نشود، کارها سست خواهد شد.
2/9. همه­ی‌ دولتها موظّفند تا روز آخر تلاش کنند و وظایفشان را انجام بدهند، بعد امانت را به دولت بعدی تسلیم کنند، البتّه با صورت‌وضعیّت؛ مثل مهندسی که وسط کار، بنا را به مهندس دیگری تحویل میدهد.
3/9. در این شرایطِ حسّاسِ سالِ آخریِ دولت که سال اوّل شروع و فعالیتِ کار شماست، دولت و مجلس، بایستی فضا را به نحوی مدیریّت کنند که به کار کشور لطمه نخورد.
4/9. شما دو مرکز بسیار مهم دارید که هر کدام به نوبه‌ی خود اهمّیّت ویژه‌ی خودش را دارد. یکی مرکز پژوهشها است که مرکز کارشناسی است؛ و دیگری مرکز نظارت بر رفتار نمایندگان است که چند سالی است راه افتاده.
10. وقتی می­بینم بعضی‌ها همین ماسک ساده را هم نمی­زنند، من از آن پرستار واقعاً خجالت می­کشم.
1/10. گسترش مجدّد کرونا غم عمیقی را در انسان به وجود می­آورد. خواهش میکنم کسانی که میتوانند نقشی در این زمینه ایفا کنند، کمک کنند تا بتوانیم زنجیره‌ی سرایت را قطع کنیم و کشور را به ساحل نجات برسانیم.
2/10. خوشبختانه مجموعه­های درمانی فداکاری کرده­اند. زبان انسان قاصر است از اینکه بخواهد مبلغ فداکاری اینها را بیان کند؛ چه تعدادی از اینها که خودشان مبتلا شدند و تعدادی جان باختند در راه خدمت به مردم!
3/10. وقتی می­بینم بعضی‌ها همین ماسک ساده را هم نمی­زنند، من از آن پرستار واقعاً خجالت می­کشم که آنها آن جور دارند فداکاری می­کنند آن وقت این آدم، حاضر نیست یک ماسک بزند اینها باید انجام بگیرد.
4/10. فداکاری مجموعه­های درمانی خیلی باارزش و مهم است. لکن فقط آن­ها نیستند؛ مجموعه­های گوناگونی که در این زمینه تصمیم‌گیری میکنند و آنهایی که اجرا میکنند، آنهایی که از اینها پشتیبانی میکنند هم هستند.
11. امروز هم معتقدم که این نهضت تعاون و احسان را مجدّداً مردم عزیز ما شروع کنند.
1/11. عدّه‌ی زیادی از جوانهای ما در آن ماه‌های اوّل وارد میدان شدند، خدمت کردند، پشتیبانی کردند، به اینها کمک کردند، بعد هم آحاد مردم.
2/11. در این قضایای کرونا خب به طبقات ضعیف و حتی متوسّط از لحاظ زندگی و معیشت واقعاً ضربه خورد. آن خدمت مؤمنانه‌ای که در آستانه‌ی ماه رمضان شروع شد و همه در آن شرکت کردند، خیلی کار باارزشی بود.
3/11. امروز هم معتقدم که این نهضت تعاون و احسان را مجدّداً مردم عزیز ما شروع کنند. البتّه قطع نشده، لکن لازم است یک مقداری رشد و توسعه پیدا کند و بار دیگر فضای کشور را طراوت بدهید. کودکانی را شاد کنید.
4/11. خانواده‌هایی را برخوردار کنید، پدر و مادرهایی را از دغدغه‌ی معاش فرزندانشان نجات دهید؛ این کاری است که مردم میتوانند بکنند. سعی شود کسی از قلم نیفتد. این کار، لطف و فضل الهی را متوجّه شما میکند.
5/11. مسئله‌ توسّل و دعا - توسّل عمومی- خیلی چیز مهمّی است. مخصوصِ دعای هفتم صحیفه‌ی سجّادیّه هم نیست؛ از خدا با تضرّع طلب کنید. بخصوص جوانها با دلهای پاک و صاف: «دعای نیم‌شبی رفعِ صد بلا بکند».


م
کد مطلب: 414360