تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۹
 

پرونده‌ «معمّای پول و پارلمان»|پول‌های کثیف روند انتخابات را تغییر می‌دهد

Share/Save/Bookmark
نماینده گرگان در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی با ورود پول‌های نامشروع که منبع آن مشخص نیست روند انتخابات را تغییر می‌دهند که این اقدام بداخلاقی و توهین به انتخاب رأی‌دهندگان است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:
 چگونگی تأمین هزینه‌های انتخاباتی و منابع مالی داوطلبان و نحوه هزینه‌کرد آن در قالب پرونده‌ای با عنوان «معمّای پول و پارلمان» پیگیری می‌شود.
در روزهای گذشته با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این باره به گفتگو نشستیم تا ببینیم برای تبلیغات انتخاباتی چقدر هزینه کرده‌اند. بررسی متوسط حقوق و دریافتی یک نماینده مجلس دهم دیگر گزارش ما در مورد این موضوع بود، تا مشخص شود یک نماینده در 4 سال دوره نمایندگی چه‌میزان دریافتی دارد که برخی از کاندیداها تا میلیاردها تومان برای کسب کرسی‌های پارلمان هزینه می‌کنند.
نبی هزارجریبی نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مباحثی مبنی بر حضور پول‌های کثیف در انتخابات، گفت: اکثریت نمایندگان حمایت‌کننده مالی دارند اما خود نمایندگان و کاندیدا‌ها باید مراقبت کنند که پول‌هایی که اسپانسر‌ها برای تبیلغات این کاندیدا‌ها هزینه می‌کنند کثیف است یا خیر، و منشأ این پول‌ها کجا است.
وی در پاسخ به این پرسش که "سرنوشت مجلس با حضور نمایندگانی که با پول‌های کثیف به مجلس آمده‌اند چه می‌شود؟" گفت: چنین نماینده‌ای مدیون اشخاص و جناح‌هایی که از وی حمایت کرده‌اند می‌شود بنابراین مجبور است با متوسل شدن به کار‌های غیرقانونی، بدهکاری خود را بپردازد.
نماینده مردم گرگان در مجلس در همین راستا ادامه داد: اثر دیگر ورود پول‌های کثیف به انتخابات، سلب اعتماد عمومی است. همه نهادها، به‌ویژه مجلس، هرچه می‌توانند باید اعتماد عمومی را تقویت کنند؛ از طرفی، ورود پول‌های کثیف به انتخابات، ممکن است در عمل، تصمیمات غلطی را منجر شود، و هر تصمیم غلطی هم عواقب خود را دارد.
هزارجریبی تأکید کرد: انتخابات یکی از مهم‌ترین صحنه‌های سیاسی است که در آن مردم یک کشور با دست خود سرنوشت‌شان را تعیین می‌کنند اما برخی با ورود پول‌های نامشروع که منبع آن مشخص نیست روند انتخابات را تغییر می‌دهند که این اقدام بداخلاقی و توهین به انتخاب رأی‌دهندگان است.
نماینده مردم گرگان در مجلس در جواب به این سؤال که "آیا در حوزه انتخابیه شما کاندیدایی بوده که هزینه غیرمتعارف داشته باشد؟"، بیان داشت: نه، در حوزه انتخابیه بنده کاندیدایی نبوده که برای تبلیغات انتخابات از پول‌های غیرمتعارف استفاده کند.
ع
کد مطلب: 409214