تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۷
 

ریاست پارلمان استعفانامه عبدالمهدی را دریافت کرد

Share/Save/Bookmark
ریاست پارلمان استعفانامه عبدالمهدی را دریافت کرد
 
زخمی شدن یک فرمانده پلیس در ذی‌قار به ضرب گلوله افراد ناشناس، دریافت متن استعفای عبدالمهدی توسط ریاست پارلمان، درخواست استاندار نجف اشرف از شیوخ عشایر و علما و واکنش بارزانی به تحولات اخیر از جمله خبرهای مربوط به عراق است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به نقل از رسانه‌های عراق، متن استعفای عبدالمهدی به پارلمان تقدیم شد.
یک منبع پارلمانی در عراق امروز شنبه گفت متن استعفای عادل عبدالمهدی از نخست وزیری دریافت شد. این منبع به السومریه گفت عادل عبدالمهدی نخست وزیر، متن استعفانامه خود از منصبش را رسما به ریاست پارلمان تقدیم کرده است.
پارلمان فردا درباره درخواست استعفای عبدالمهدی رای‌گیری می‌کند
پارلمان عراق فردا یکشنبه نشست ویژه‌ای را برای رای‌گیری درباره درخواست استعفای عادل عبدالمهدی از نخست وزیری برگزار می‌کند.
سعد الحدیثی سخنگوی دولت عراق گفت پارلمان وضعیت قانونی دولت پس از پذیرش استعفا را بر اساس قانون اساسی مشخص خواهد کرد.
ادامه تلاش‌های گروه‌های سیاسی برای مهار بحران
یک عضو ائتلاف الفتح از ادامه تلاش‌های گروه‌های سیاسی برای پایان دادن به بحران موجود و مهار خونریزی خبر داد.
حسن شاکر الکعبی عضو ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری امروز شنبه به شبکه السومریه گفت تمام گروه‌های سیاسی پس از خطبه روز گذشته مرجعیت به تلاش‌ها و گام‌های عملی برای پایان دادن به بحران و مهار خون ریزی و تلاش در راستای برآورده کردن خواسته‌های مردمی ادامه می‌دهند.

افزود وضعیت سیاسی بحرانی است، ولی گروه‌های سیاسی باید به رهنمودهای مرجعیت گوش فرا دهند و برای تحقق ثبات سیاسی از طریق گام‌ بعدی در انتخاب نخست وزیر جدید پس از اعلام استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر به پارلمان تلاش کنند. الکعبی خاطر نشان کرد گروه‌های سیاسی باید نهایت تلاش‌های خود را به صورت شفاف و روشن به کار گیرند و همگی تحت پوشش قانون اساسی و قوانین فعالیت کنند.
عضو ائتلاف الفتح خاطر نشان کرد پارلمان باید تمام اقدامات اصلاحی را انجام دهد و به تدوین قوانینی بپردازد که بتواند در زمان فعلی خواسته‌های مشروع مردمی را با هدف اعتمادسازی میان دولت جدید و تظاهرات کنندگان برآورده کند.
کابینه عراق امروز شنبه نشست فوق العاده‌ای به ریاست عادل عبدالمهدی نخست وزیر برگزار کرد؛ عادل عبدالمهدی روز جمعه هشتم آذر در واکنش به بیانیه مرجعیت عالی دینی اعلام کرد که درخواست استعفای خود را رسماً تقدیم پارلمان خواهد کرد.
بر اساس بیانیه صادره از نخست وزیری عراق، کابینه امروز نشست فوق العا‌ده‌ای با هدف بررسی موضوع استعفا(عبدالمهدی) و دولت و ارائه آن به مجلس نمایندگان و نیز بررسی وظایفی که دولت پیشبرد امور باید بر اساس قانون اساسی انجام دهد، برگزار کرد.
عادل عبدالمهدی در بیانیه خود اعلام کرد: قبلاً گزینه استعفا را به‌شکل علنی و در یادداشت‌های رسمی مطرح کرده بودم.
آیت الله علی سیستانی مرجع عالی دینی عراق در خصوص تحولات اخیر در دو استان نجف و ذی‌قار بیانیه‌ای صادر کرد، در این بیانیه که توسط نماینده ایشان، سید احمد الصافی در خطبه‌های دوم نماز جمعه نجف اشرف قرائت شد، تصریح شده است: با توجه به شرایط دشوار کشور و ناتوانی آشکار در برخورد طرف‌های ذی‌ربط با تحولات دو ماه اخیر برای حفظ حقوق و جلوگیری از خونریزی، از مجلس نمایندگان که دولت کنونی از آن نشئت گرفته است، دعوت می‌شود که در گزینه‌های خود در این زمینه بازنگری و براساس منافع عراق رفتار کند.
بر اساس بیانیه‌ای که امروز دفتر نخست وزیری عراق منتشر کرد، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از اعضای دولت خود خواست تا زمان تشکیل دولت جدید به فعالیت خود ادامه دهند. وی همچنین از پارلمان عراق خواست راه حل های مناسبی برای پاسخگویی به خواسته‌های تظاهرات کنندگان بیابد.
این بیانیه آورده است نخست وزیر بر اصل چرخش مسالمت آمیز قدرت در نظام دموکراتیک تاکید و اعلام کرد دولت تمام آنچه را در توان داشت برای برآورده کردن خواسته‌های تظاهرات کنندگان و ارائه بسته اصلاحی و ارائه زمین برای ساخت مسکن و پیش‌نویس قوانین مهم مانند قانون انتخابات و کمیساریا و شورای خدمات فدرال و پرونده مناصب سرپرستی و آماده کردن بودجه فدرال و تلاش در سایه برنامه به هم پیوسته و کامل دولتی به کار گرفته است.
بر اساس این بیانیه، نخست وزیر، شرایط پیچیده‌ای را که دولت کنونی در آن تشکیل شد و چالش‌های پیش رو و دستاوردهایی را که در دوره اخیر در زمینه داخلی و روابط خارجی محقق شد، در نشست کابینه مطرح کرد.
این بیانیه افزود کابینه همچنین با استعفای ابوجهاد الهاشمی مدیر دفتر نخست وزیر و حمید الغزی دبیر شورای وزیران موافقت کرد.
واکنش بارزانی به تحولات کنونی عراق
بارزانی رئیس حزب دموکرات امروز به موضع‌گیری درباره اوضاع کنونی این کشور پرداخت. بر اساس گزارش شبکه الفرات، بارزانی در پیام خود آورده است ما با اهتمام، تحولات اخیر را دنبال می‌کنیم و از هر گامی که به حل بحران و جلوگیری از فروپاشی یا هرج و مرج یا بازگشت به دوران دیکتاتوری شوم کمک کند، استقبال می‌کنیم، هر تغییری باید حقوق تمام عناصر و طیف‌ها را در نظر بگیرد و بر اساس سازوکارهای قانون اساسی و با هدف بازگشت امنیت و ثبات و اعمال حکومت قانون باشد و خواسته‌های عادلانه‌های توده‌های محروم را برآورده کند.
آخرین خبرها از استان ذی‌قار؛ بسته شدن ورودی‌های استان
فرمانده پلیس استان ذی‌قار امروز شنبه دستور بستن ورودی‌های استان را برای جلوگیری از ورود طرف‌های ناشناس صادر کرد.
واحد اطلاع رسانی فرماندهی استان ذی قار در بیانیه‌ای اعلام کرد فرماندهی دستور داده است ورودی‌های استان برای حمایت از آن در برابر ورود هرگونه طرف ناشناس بسته شود.
فرماندهی پلیس ذی قار پیش از این اعلام کرده بود که ساختمان استانداری بمب‌گذاری شده است و نیروهای یگان مهندسی قادر به ورود به این ساختمان برای خنثی‌سازی بمب‌ها نیستند.
این در حالی است که فرمانده یکی از یگان‌های پلیس استان ذی قار به ضرب گلوله افراد مسلح در نزدیکی پل الزیتون در مرکز استان زخمی شد.
بر اساس گزارش السومریه، افراد مسلح ناشناس هنگام حضور این فرمانده پلیس برای تامین امنیت تظاهرات به سمت پل الزیتون در مرکز الناصریه به سمت وی تیراندازی کردند که به زخمی شدن وی منجر شد.
در پی این حمله، نیروهای امنیتی به سمت مکانی که از آن تیراندازی شده، آتش گشودند که منجر به متفرق شدن جمعیت و دور شدن مردم از میدان رویارویی شد.
درخواست استاندار نجف از شیوخ عشایر
لؤی الیاسری استاندار نجف اشرف امروز شنبه از شیوخ عشایر خواست مانع رفتن جوانان به سمت میدان العشرین شوند.
وی در بیانیه‌ای اعلام کرد در این زمان سخت و شرایط دشواری که عراق و به طور خاص استان نجف در آن به سر می‌برد، ما بر مردان فکر و دین و شیوخ عشایر و مردم نجف اعم از اندیشمندان و شعرا، ادیبان، روزنامه نگاران، دانشگاهیان و فعالان تکیه می‌کنیم تا سد مستحکمی برای حفظ خون جوانان تشکیل داده و مانع حرکت آنها به سمت میدان ثوره العشرین برای حفظ آنها در برابر هر خطری شویم.
الیاسری از علما و شخصیت‌ها و کسانی که مواضع بزرگ اتخاذ می‌‌کنند، خواست سد مستحکمی برای حفظ جوانان از فتنه‌ها تشکیل داده و همگی در حفظ این شهر مقدس سهیم باشند و به نیروهای امنیتی که ماموریت آنها حفظ امنیت و کمک به پروژه جوانان در عراق شکوفاست، کمک کنند.
استاندار نجف تصریح کرد همه ما منتظر تحقیقات درباره تجاوزات رخ داده به شهروندان بی دفاع هستیم تا دستگاه قضایی به نقش خود برای بازخواست مقصران بر اساس قانون عمل کند.
ع
کد مطلب: 409167