تاریخ انتشار : شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۶
 
دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی؛

شاخص پیشرفت علمی کشور

Share/Save/Bookmark
شاخص پیشرفت علمی کشور
 
این برنامه اشاره به جایگاه و رتبه زیر 20 ایران در مسائل مختلف علمی، اقتصادی، سبک زندگی و ... دارد که در فضای گرافیکی به صورت موشن گرافیک دو بعدی به ارائه اطلاعات و آمار می پردازد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در دانشگاه گرانادا در اسپانیا، یک نظام رتبه‌بندی علمی به‌وجود آمده که بر اساس تعداد مقالات عملی و میزان ارجاع به آن‌ها توسط مقالات و پژوهش‌های دیگر، قادر است موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف جهان را رتبه‌بندی کند. این رتبه‌بندی یکی از جدیدترین و جامع‌ترین نظام‌های رتبه‌بندی پژوهشی دانشگاه‌ها و موسسات جهان است. بنا به این رتبه‌بندی، در سال 1396، کشورهای آمریکا، چین، انگلستان، آلمان، ژاپن و فرانسه در صدر کشورهای تولیدکنندۀ علم در جهان قرار داشت. در عین حال، جمهوری اسلامی ایران، با 54 هزار و 388 پژوهش علمی در مقام شانزدهم جهان قرار داشت. در منطقه رتبه‌بندی ایران اول بود و بعد از ایران، کشورهای ترکیه و عربستان‌سعودی قرار دارند. به این ترتیب ایران در سال 1396 برترین رتبه‌بندی علمی در میان کشورهای اسلامی جهان را نیز دارا بوده‌است. در همین سال از نظر تعداد ارجاع به مقالات علمی، یعنی مقالاتی که توسط پژوهش‌گران دیگر ارجاع داده شده‌اند، ایران رتبۀ هفدهم جهانی را داشت اما داخل منطقه، ایران هم‌چنان مقام اول را دارا بود.
یکی دیگر از مراجع رتبه‌بندی علمی، نشریۀ معتبر علمی «نیوساینتیست» است که در انگلستان چاپ می‌شود و اولین شمارۀ آن سال 1335 منتشر شد. دفتر مرکزی این مجله در لندن است و بعد از چاپ در انگلستان، در آمریکا و استرالیا نیز منتشر می‌شود. نیوساینتیست به‌طور مرتب گزارش‌هایی آماری در خصوص رشد علمی کشورهای مختلف جهان منتشر می‌کند. در گزارش سال 1389 نیوساینتیست، ایران سریع‌ترین نرخ رشد علمی جهان را داشت و به تعبیر این مجله، ایران پیشروترین کشور جهان در عرصه تولیدات علمی بود. نرخ رشد علمی در ایران، یازده برابر میانگین جهانی بوده و آمار و مستندات مربوط به این رشد علمی را نیز در پایگاه اطلاعاتی وب‌سایت علم (Web of Science) منتشر کرده است. مهم‌ترین بخش‌های توسعۀ علمی در ایران، بنا به این گزارش‌ها، هوافضا، دانش هسته‌ای و پژوهش‌های پژشکی هم‌چون سلول‌های بنیادی و مسالۀ شبیه‌سازی ژنتیکی بوده است.
یونسکو، سازمان علمی فرهنگی ملل متحد نیز در گزارش خود از پیشرفت علمی کشورهای جهان به‌نام «به‌سوی سال 2030» که آخرین ویراستِ آن در سال 1395 منتشر شد، نشان می‌دهد ایران برترین کشور از نظر دانش نانوتکنولوژی در منطقه و در سراسر جهان اسلام است و از نظر جهانی نیز بعد از چین، آمریکا، هند، کرۀ جنوبی، آلمان و ژاپن، در رتبۀ هفتم قرار دارد.
اما مهم‌ترین بخش این گزارش، نتیجه‌گیری آن است. در نتیجه‌گیری گزارش مربوط به ایران، ناظران یونسکو به این نکته اشاره می‌کنند که نظام وحشتناکِ تحریمی که از سال 1390 بر ایران حاکم شده نه تنها باعث افت پیشرفت علمی نشده، بلکه برعکس، به‌علت کم شدن مراودات ایران با جهان، توجه ایرانیان را به بازارهای داخلی جلب کرده و باعث شده شرکت‌های دانش‌بنیان با محصولاتِ محلی تقویت شوند.
 
م
کد مطلب: 405287