تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۴
 

حکایت قرارِ عاشقی میلیون‌ها زائر؛تا «اربعین» راهی نمانده است

Share/Save/Bookmark
 
قرار عاشقی میلیون‌ها زائر بهانه شکل‌گیری باشکوه‌ترین گردهمایی دلدادگان حسینی(ع) شده؛ تا لحظه دیدار «اربعین» راهی باقی نمانده است؛ دوباره جمع کربلایی‌ها در حرم اباعبدالله جمع می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: ثانیه‌ها دقیقه می‌شود و دقایق ساعت‌ها را می‌سازد. وقتی منتظری همه‌چیز انگار به‌کندی می‌گذرد؛ این حالِ آن‌هایی است که تازه راهی شده‌اند و برای رسیدن به کربلا بی تابند.
اما حال و هوای آن‌ها که در بین‌الحرمین سیر می‌کنند چیزِ دیگری است، می‌خواهند زمان متوقف شود اما اینجا وقتی پای عاشقی و مشتاقی در میان است انگار همه‌چیز زود می‌گذرد و می‌خواهد تمام شود.
بعضی‌ها هم دل کنده‌اند و راه برگشت در پیش‌گرفته‌اند، اما این دل کندن حکایت حال و احوالِ خاطری جامانده در کربلاست، حالِ قلبی که به ضریح قفل‌شده و تمنای بازگشت دوباره دارد.
زائران اربعین این روزها غوغایی به پا کرده‌اند، ماجرای دلدادگی که حالا عالم‌گیر شده است.
اینجا مرز مهران؛ همچنان مسدود است!
دیروز ازدحام جمعیت در مهران به‌گونه‌ای بود که مأموران انتظامی و یگان ویژه با ایجاد چندین ایستگاه از میدان اربعین تا پل زائر و مسیر پایانه از ورود زائران جلوگیری می‌کردند تا در پایانه ازدحام جمعیت بیشتر نشود.
حتی ازدحام در سطح شهر مهران به حدی رسید که در چندین ایستگاه مأمورین یگان ویژه با سامانه صوتی از زوار می‌خواستند که شهر مهران را ترک و  به استان مرزهای خوزستان مراجعه کنند.
 
 
 
فیلم وضعیت شهر مهران
این در حالی است که مسیر بازگشت برای زوار اربعین در مرز مهران باز و خدمات‌رسانی توسط دستگاه‌ها انجام می‌شود به‌گونه‌ای۶۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس برای انتقال زائران از مهران به داخل کشور و ۵۰ دستگاه تریلر هم برای انتقال زائران از پایانه مرزی تا پل زائر در نظر گرفته‌شده است.
امروز نیز وزیر کشور از مرز مهران بازدید کرد و از اتخاذ تمهیدات لازم برای بازگشت زائران خبر دادبا توجه به ازدحام زائران مدارس مهران تعطیل شد تا از آن‌ها برای اسکان در مواقع اضطراری استفاده شود. امروز نیز وزیر کشور از مرز مهران بازدید کرد و از اتخاذ تمهیدات لازم برای بازگشت زائران خبر داد.
سردار اسکندر مؤمنی در جریان بازدید از مهران بابیان اینکه یک‌میلیون و ۹۵۰ هزار از اول ماه صفر تاکنون از مرزهای کشور تردد کرده‌اند، اظهار کرد: وضعیت در مهران به‌گونه‌ای است بیش از پنج برابر جمعیت شهر مهران خودرو پارک شده است.
 
 
 
سفر وزیر کشور به ایلام
جانشین فرماندهی نیروی انتظامی به بازگشت ۶۰۰ هزار زائر از مرزهای سه‌گانه به کشور اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۵۰ درصد زائران مرز مهران را برای بازگشت انتخاب کنند.
وی بیان کرد: تا پایان بازگشت زوار و عادی شدن ترددها، مسیر مهران به ایلام و ملکشاهی به مهران یک‌طرفه خواهد بود.
بی‌نتیجه ماندن رایزنی‌ها
استاندار ایلام هم بابیان اینکه مرز مهران همچنان از طرف کشور عراق بسته‌شده است، اظهار کرد: برای حل مشکل زائرانی که در مرز مستقر هستند با مسئولان ارشد کشور ازجمله وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه و با نماینده آیت‌الله سیستانی نیز رایزنی‌ها انجام‌گرفته اما تاکنون این رایزنی‌ها با عراق به نتیجه نرسیده است.
روزانه بیش از ۳۰۰هزار پرس غذا برای زمان برگشت زوار در نظر گرفته‌شده استحسین کلانتری سخنگوی ستاد اربعین استان ایلام از انتقال دوهزارنفری که گذرنامه و ویزا داشتند به مرز چذابه خبر داد و گفت: روزانه بیش از ۳۰۰هزار پرس غذا برای زمان برگشت زوار در نظر گرفته‌شده است.
فرمانده پلیس راهور ایلام گفت: حجم پارک خودروها در شهر مهران بیش‌ازحد ظرفیت این شهر است.
سرهنگ نورالله خادم بابیان اینکه خودروهای پارک شده در شهر به پارکینگ بزرگ اربعین منتقل می‌شوند، افزود: با توجه به ازدحام زائران در شهر مهران و ترافیک سنگین در این شهر محدودیت‌های ترافیکی همچنان ادامه دارد و هیچ‌گونه خودروی شخصی اجازه ورود به شهر مهران را ندارد. 
آماده بازگشت زائران هستیم
معاون استاندار ایلام با اشاره به اینکه مرز مهران آماده بازگشت زوار است، گفت: ظرفیت پذیرش ۱۵۰ هزار نفر در روز وجود دارد.
 
 
 
فیلم وضعیت تردد در مرز مهران
حشمت‌الله عسگری افزود: برپایی بیش از ۱۰ هزار تخته چادر توسط هلال‌احمر، تعطیلی مدارس مهران و تجهیز آن‌ها، مساجد و تکایای ایلام و مهران، اردوگاه‌های بزرگ سپاه و ارتش برای اسکان اضطراری شبانه زائران بازگشته به کشور ازجمله اقدامات در مهران برای بازگشت زوار است.
سرهنگ محسن ناصری رئیس پلیس‌راه ایلام هم گفت: در مسیرهای حمیل، قلاجه، ارغوان، میدان قرآن، ملکشاهی، دهلران، ایوان و چوار محدودیت‌های ترافیکی در حال اجرا است و مأموران انتظامی با جدیت این موضوع را مدیریت می‌کنند.
علی دل پیشه رئیس علوم پزشکی ایلام با اشاره به اینکه ارائه خدمات از ۱۰روز قبل از اربعین آغاز شده و تا ۱۰روز بعد از اربعین نیز ادامه دارد، افزود: تاکنون بیش از ۲۷۰ هزار نفر به اورژانس‌ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های مهران برای خدمات‌رسانی مراجعه کرده‌اند .
 حال و هوای چذابه
بوی دلدادگی همه‌جا پیچیده است، دل‌هایی که به حسین(ع) داده‌شده و دیگر پس گرفته نشده‌اند. آری اینجا این آدم‌ها همگی دل‌هایشان را به حسین(ع) امانت داده‌اند تا روز مبادا حساب کنند.
اینجا چذابه است، مرز ایران و عراق، رقابت شدید است بر سر عشق و دلدادگی به حسین(ع). معامله‌های بلاعوضی که ضمانت آن‌ها بهشت است و آغوش اباعبدالله الحسین(ع).
اینجا معشوق یک نفر است و عاشق هزاران هزار نفر؛ اما نه‌تنها حسادت در کار نیست بلکه عاشقی را با یکدیگر تقسیم می‌کنند گویا عدالت معشوق به همه آن‌ها به ارث رسیده است.
امسال در یک ایده نو و بی‌بدیل بسیاری از فرهنگیان شهرستان دزفول به‌صورت اختیاری مقداری از حقوق ماه اخیر خود را درراستای تأمین نیازهای موکب دزفول در مرز، تحویل ستاد اربعین دادند که این حرکت ارزشمند بسیار مورد استقبال فرهنگیان شهرستان قرار گرفت.
تسهیلات مرز چذابه
امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان اظهار کرد: تسهیلات خوب ایجادشده برای زائران اربعین حسینی نتیجه مدیریت صحیح و استفاده از تجربیات سال‌های گذشته است.

برخلاف شایعات منتشرشده مرز چذابه باز است و زائران همچنان تردد می‌کنند. تردد زائران به سمت عراق بسیار روان است و کسانی که مدارک قانونی لازم را با خود به همراه داشته باشند با کمترین معطلی عبور می‌کنند.
فرمانده انتظامی خوزستان تصریح کرد: در شلمچه از ظرفیت ریلی و قطارها نیز برای بازگشت زائران استفاده می‌شود.
سردار محمدرضا اسحاقی گفت: تعدادی از زائران بدون پاسپورت از مرز مهران به مرزهای خوزستان آمدند ولی کنترل به‌خوبی صورت گرفته و از آن‌ها خواستیم که پاسپورت و ویزا تهیه کنند.
فرمانده انتظامی خوزستان افزود: برای کنترل، تأمین امنیت و فراهم‌سازی شرایط سهل و روان حرکتی زائران تقریباً تمام استعداد استان از صفر ورودی (پل زال) تا صفر مرزهای شلمچه و چذابه در این ایام فعالیت دارند که بیش از ۱۸ هزار نفر را شامل می‌شود.
ازدحام در شلمچه
فرمانده نیروی انتظامی هم امروز به شلمچه سفر کرد تا اطمینان دهد که خوشبختانه مشکلی در مرزها نداریمازدحام و کثرت جمعیت زائران اربعین حسینی که راه مرز شلمچه را برای رفتن به کربلای معلی انتخاب کرده‌اند سبب شده تا ازدحام در شلمچه به اوج خود برسد. فرمانده نیروی انتظامی هم امروز به شلمچه سفر کرد تا اطمینان دهد که خوشبختانه مشکلی در مرزها نداریم.
در میان خیل عظیم زائرانی که عزم سفر به عراق را دارند تعدادی زیادی از مشتاقان اباعبدالله الحسین که عمدتاً افغان هستند بدون در اختیار داشتن ویزا و حتی گذرنامه به مرز شلمچه آمده‌اند و این حضور پرتعداد کار را با مشکل مواجه کرده است.
فرماندار خرمشهر از خروج ۶۰۰ هزار و ورود ۲۰۰ زائر از این مرز تاکنون خبر داد و اظهار کرد: تمهیدات برای گذر آسان و روان توأم با امنیت در خرمشهر تدارک دیده‌شده است.
ولی اله حیاتی بابیان اینکه مرز شلمچه تا پنج روز بعد از اربعین باز است، افزود: ۷۵ هکتار پارکینگ با ظرفیت ۴۰ هزار خودرو در مسیر شلمچه تدارک دیده‌شده که تاکنون ۳۵ هزار خودرو پارک شده و همچنان ظرفیت خالی در پارکینگ‌ها وجود دارد.
وی همچنین از بازگرداندن ۱۰۰ زائر فاقد ویزا در مرز شلمچه به شهرهایشان خبر داد.
افزایش گیت‌ها
دبیر ستاد اربعین سپاه هم گفت: سپاه و آستان قدس رضوی در یک اقدام مشترک برای بازگشت زائران موکب‌هایی را فعال کرده‌اند که به‌طور روزانه بیش از ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار پرس غذا را در برگشت به زائران ارائه می‌کند.
سردار یعقوب سلیمانی تصریح کرد: قریب به ۸۵۰ دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و تریلر برای خدمات‌رسانی رایگان به زائران ساماندهی شدندکه ۱۷۹ دستگاه تریلر برای جابه‌جایی زائران از مرز مهران تا کوت، لحه و نزدیکی‌های نجف در خاک عراق است.
غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان با اشاره به افزایش ۱۸ گیت، اظهار کرد: تاکنون حدود یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار زائر از دو مرز شلمچه و چذابه به عراق سفر کردند که ۳۰۰ هزار نفر آنان پس از زیارت حرم اباعبدالله الحسین تاکنون به کشور بازگشته‌اند.
ناصر حویزاوی مدیرکل حج و زیارت خوزستان با تأکید بر اینکه به‌هیچ‌عنوان شرایط صدور ویزا در استان خوزستان وجود ندارد، افزود: در خوزستان ۱۸۸ هزار و ۴۶۴ ویزا توسط ثبت‌نام در سامانه سما صادرشده و به‌صورت آزاد نیز صدور ویزا داشته‌ایم.
سرهنگ قاسم قدرتی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خوزستان به جانمایی ۲۷ هزار خودرو در پارکینگ مرز چذابه اشاره و خاطرنشان کرد: پارکینگ‌های اطراف چذابه تکمیل ظرفیت شد، همچنین یک هزار و ۲۰۰ خودرو را از کنار جاده با یدک‌کش به پارکینگ منتقل کردیم.
برخی اخبار مربوط به اربعین در استان‌های مختلف طی ۲۴ ساعت گذشته
نام استان عناوین مهم
اصفهان * مدیرکل حج و زیارت استان اصفهان گفت: درمجموع در کنسولگری عراق که در اصفهان مستقرشده بود ۱۰۷ هزار و ۲۸۰ ویزا برای مردم سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد صادر شد.
غلامحسین زاهدی با اشاره به پایان صدور روادید در کنسولگری موقت عراق در اصفهان اظهار داشت: صدور روادید در این واحد شامگاه گذشته در اصفهان به کار خود پایان داد.
وی بابیان اینکه درمجموع در کنسولگری عراق که در اصفهان مستقرشده بود ۱۰۷ هزار و ۲۸۰ ویزا برای مردم سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد صادر شد، ابراز داشت: سهم مردم استان اصفهان دراین‌بین ۸۲ هزار ویزا بود.
* مدیر اجرایی آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع) گفت: همزمان با اربعین حسینی، اجتماع بزرگ عزاداران هیئت‌های مذهبی آران و بیدگل در حرم هلال بن علی(ع) برگزار می‌شود.
اردبیل * مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اردبیل از اعزام هزار و ۸۲۰ زائر آذری و گرجستانی از این استان به مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی خبر داد.
علی رحمتی گفت: این تعداد از مرکز بیله سوار با ۳۷ دستگاه اتوبوس عازم مراسم اربعین شدند.
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تعداد مسافران انتقال‌یافته از استان اردبیل را نیز هشت هزار و ۹۶۵ نفر اعلام کرد و گفت: برای انتقال این تعداد نیز ۲۱۳ دستگاه اتوبوس تدارک دیده‌شده است.
* رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اردبیل گفت: موکب‌های این استان در دیوانیه و سامرا مستقر بوده و بدون کمبود از زائران اربعین حسینی پذیرایی و خدمات‌رسانی می‌کنند.
اسفندیار هوشیار از ارسال ۱۶ کامیون اجناس خیریه مردمی به موکب‌های استان اردبیل خبر داد و گفت: در پذیرایی از زوار کمبودی نداریم.
چهارمحال و بختیاری * استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: مردم چهارمحال و بختیاری با برپایی موکب قمر بنی‌هاشم (ع) در ایام سوگواره اربعین از زوار حسینی پذیرای می‌کنند و این‌یک افتخار معنوی برای استان است.
خراسان جنوبی * مسئول موکب بهداشتی و درمانی امام موسی کاظم(ع) خراسان جنوبی گفت: روزانه یک هزار و ۲۰۰ زائر حسینی در این موکب ویزیت می‌شوند.
حجت‌الاسلام رضایی ادامه داد: پنج پایگاه اسکان برای خدمات‌دهی به زائران پاکستانی و زائرانی که از خراسان جنوبی عبور می‌کنند، در شهرستان‌های نهبندان، سربیشه، بیرجند، قاین و خضری در نظر گرفته‌شده است.
وی با اشاره به حرکت دسته‌جات عزاداری بسیاری از هیئت‌های مذهبی استان در روز اربعین، عنوان کرد: این حرکت‌ها به‌صورت خودجوش انجام می‌شود و خوشبختانه هرسال شاهد حضور پرشور مردم و فعالیت بیش‌ازپیش هیئت‌ها هستیم.
حجت‌الاسلام رضایی بابیان اینکه ساعت ۸ صبح روز اربعین، تجمعی مردمی در میدان آزادی شهرستان بیرجند به سمت شهدای باقریه شکل خواهد گرفت، گفت: حداقل ۲۰ هیئت نیز در این راهپیمایی شرکت خواهند کرد.
خراسان رضوی * آیت‌الله ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی با حضور در جمع زائران پیاده اربعین در جاده نجف به کربلا با عاشقان حسینی هم‌قدم شد.
زنجان * نمایشگاه عکس«شرح دلدادگی» شامل ۷۲ قطعه عکس از آثار مهدی الماسی و سید احمد حسینی با موضوع حرم ائمه ایران، عراق و سوریه در شهر نجف گشایش یافت.
 ۷۲ قطعه عکس از آثار مهدی الماسی و سید احمد حسینی با موضوع عکس‌های حرم ائمه در ایران، عراق و سوریه عزاداری و فعالیت‌های حسینیه اعظم زنجان در ورزشگاه جوانان شهر نجف گشایش یافت.
* مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان زنجان از اعزام بیش از ۱۱ هزار زائر زنجانی تا امروز به مرز عراق خبر داد و گفت: از اول آبان ماه تاکنون ۱۱ هزار و ۶۸۵ زائر زنجانی توسط ناوگان حمل‌ونقل مسافر استان زنجان به عراق اعزام‌شده‌اند.
دست‌نشان تأکید کرد: این تعداد زائر با ۳۳۱ دستگاه اتوبوس به عراق اعزام‌شده‌اند.
مدیرکل حج و زیارت استان زنجان گفت: از شانزدهم تیرماه سال جاری تاکنون برای ۱۴ هزار زنجانی ویزا صادرشده است.
فارس * مراسم عزاداری اربعین حسینی از شامگاه شنبه به‌غیراز مساجد و تکیه‌های مختلف سطح شهر در حرم مطهر احمد ابن موسی(ع) نیز آغاز می‌شود.
مرثیه‌خوانی ، سینه‌زنی و عزاداری همراه با سخنرانی پس از نماز مغرب و عشا برگزار می‌شود.
* مدیر حج و زیارت استان فارس از رشد ۳۵ درصدی حضور زائرین فارس در راهپیمایی بزرگ اربعین خبر داد.
علیرضا زینلی با اشاره به اینکه تمامی تدابیر برای بازگشت زائرین از کربلا شده است، گفت: هماهنگی‌های مختلفی با حضور دستگاه‌های فارس انجام‌شده که حاضرین در راهپیمایی بزرگ اربعین را به استان بازگردانند.
مدیر حج و زیارت استان فارس با اشاره به حضور گسترده فارسیان در راهپیمایی اربعین، گفت: ۱۰۰ هزار نفر از استان فارس در راهپیمایی اربعین شرکت دارند.
قم * رئیس پلیس‌راه استان قم گفت: با توجه به حجم بازگشت زائران و مسافران پیش‌بینی می‌شود عصر یکشنبه اتوبان قم - تهران ترافیک سنگینی داشته باشد.
سرهنگ اردشیر جمشیدی راد با اشاره به حجم عبور و مرور در اتوبان قم - تهران گفت: در حال حاضر وضعیت ترافیک در این اتوبان روان است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۰ درصد از نیروهای پلیس‌راه قم در آماده‌باش کامل قرار دارند، گفت: در نقاط حادثه‌خیز نیز سعی شده تا مشکلات سال‌های گذشته رفع شود و همچنین در نقاط و سرپیچ‌ها نیز به مأموران دستور داده‌شده تا با روشن کردن لاستیک به خودروها وجود خطر را اعلام کنند.
کرمانشاه * رئیس پلیس‌راه استان کرمانشاه از فوت یک زائر حسینی در یک حادثه رانندگی در محور ایلام- حمیل خبر داد.
* معاون فرماندارسنقروکلیایی از تجهیز و آمادگی ۴ موکب در شهرستان سنقر برای پذیرایی از زائرین اربعین حسینی خبر داد.
* استاندار کرمانشاه از آمادگی تمامی دستگاه‌ها در راستای خدمات‌رسانی خبر داد و گفت: همه دستگاه‌های خدماتی استان آماده خدمات‌رسانی به زائران اباعبدالله(ع) هستند.
گیلان * نماینده ولی‌فقیه در جمهوری آذربایجان با اشاره به عشق مردم جمهوری آذربایجان به اهل‌بیت(ع) به‌ویژه امام حسین (ع) گفت: امسال ۲۰ هزار نفر از مردم این کشور در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند.
حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر اجاق نژاد بعدازظهر جمعه در جمع خبرنگاران گیلانی با اشاره به سفر نزدیک به ۲۰ هزار نفر از اتباع مسلمان جمهوری آذربایجان به کشور عراق و حضور در اجتماع بزرگ مسلمین در مراسم اربعین حسینی(ع) اظهار کرد: دشمنان از اجتماع باشکوه و پرشور  مسلمین و عاشقان حسینی در مراسم عظیم اربعین حسینی هراس دارند چراکه این اجتماع نشانه وحدت و انسجام  مسلمانان جهان است.
* سومین سوگواره نمایشی «خمسه»  همزمان با ایام سوگواری اربعین حسینی و رحلت پیامبر اکرم (ص) از بیستم تا آخر صفر برگزار می‌شود.
گلستان * رئیس شورای هیئت‌های مذهبی گلستان از اعزام ۱۸ کاروان پیاده‌روی به مشهد مقدس خبر داد و گفت: مراسم متمرکز عزاداری اربعین حسینی در امامزاده عبدالله (ع) گرگان برگزار می‌شود.
علی اسدی اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده  مراسم عزاداری متمرکز اربعین حسینی رأس ساعت ۹ صبح با حضور عزاداران حسینی در امامزاده عبدالله (ع) گرگان برگزار می‌شود.
وی افزود: قرائت زیارت اربعین، مرثیه‌سرایی، نوحه‌خوانی، سخنرانی و ... برنامه‌های تدارک دیده‌شده در این روز است.
لرستان * فرمانده انتظامی شهرستان پلدختر از وقوع یک فقره تصادف زائران اربعین حسینی(ع) در محور خرم‌آباد - اندیمشک خبر داد.
سرهنگ صفر عبدالوند در سخنانی اظهار داشت: براثر واژگون شدن یک دستگاه سواری پژو در محور آزادراه خرم‌آباد - اندیمشک سه نفر کشته و دو نفر نیز مجروح شدند.
وی بیان داشت: یک دستگاه سواری پژو ۴۰۵ که حامل زائران اربعین حسینی تابعه افغانستان بودند از خرم‌آباد به سمت اندیمشک درحرکت بود که در عوارضی دوم در ۷۰ کیلومتری جنوب پلدختر واژگون شد.
فرمانده انتظامی شهرستان پلدختر افزود: شدت این واژگونی به حدی بود که راننده پژو «حسین حسن‌آباد یارلقی»  و دو سرنشین دیگر آن بهنام‌های «گلچیده حسینی» و «مرتضی احمدی» در دم جان سپردند.
سرهنگ عبدالوند گفت: در اثر این واژگونی دو نفر دیگر از سرنشینان سواری پژو به نام‌های «احمدعلی» و «محمدعلی محمدی» مجروح شدند که توسط امدادگران و اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان امام علی(ع) اندیمشک منتقل شدند.
* مدیرکل حج و زیارت لرستان گفت: در حال حاضر حدود هشت هزار نفر از مردم این استان برای رفتن به عراق در مرز مهران معطل هستند.
همدان * مسئول مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی نهاوند گفت: تصادف خودروهای زائران کربلا در نهاوند ۶ کشته و ۲ مصدوم برجای گذاشت.
احمد کیانی گفت: برخورد سه دستگاه خودرو سمند، پراید و تریلر در ۲۳ کیلومتری نهاوند-فیروزان، نرسیده به شهر فیروزان، ۶ کشته و ۲ مصدوم برجای گذاشت.
کیانی اظهار کرد: در این حادثه سرنشینان سمند به دلیل قفل شدن درب خودرو حین حادثه، در آتش سوختند و مصدومان حادثه نیز پس از انجام اقدامات پیش بیمارستانی به بیمارستان آیت‌الله علی مرادیان نهاوند منتقل شدند.
مسئول مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی نهاوند عنوان کرد: سرنشینان خودروهای این حادثه از زائران کربلا بوده‌اند.
یزد * مدیر حج و زیارت استان یزد از حضور ۲۵ هزار زائر یزدی در پیاده‌روی اربعین و زیارت عتبات عالیات عراق خبر داد.
علی‌اصغر شریفی اظهار داشت: امسال بالغ‌بر ۲۷ هزار زائر یزدی متقاضی دریافت ویزا برای سفر به کشور عراق و شرکت در پیاده‌روی بزرگ اربعین بودند که برای بیش از ۲۵ هزار نفر آن‌ها ویزا صادر شد.
شریفی یادآور شد: بالغ‌بر ۱۴ هزار و ۶۰۰ نفر از زائران از مرکز استان یزد اعزام‌شده‌اند و آمار زائران شهرستان‌های دیگر استان نیز قابل‌توجه بوده است.
وی عنوان کرد: از شهرستان‌های میبد، اردکان، ابرکوه و مهریز نیز هرکدام بیش از ۲ هزار زائر به عتبات عالیات عراق اعزام‌شده‌اند.
شریفی بابیان اینکه سال گذشته ۲۱ هزار نفر از استان یزد راهی کربلای معلی شدند، افزود: امسال آمار زائران مشتاق به شرکت در پیاده‌روی اربعین بالغ‌بر ۲۵ هزار نفر بوده که این آمار رشد ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.
حال و هوای کربلا
 هرچه به چهلمین روز عاشورا نزدیک می‌شویم  انبوه جمعیت و خیل مشتاقان حسین(ع) رستاخیز عظیمی را نوید می‌دهد. انگار همه زمین در کربلا خلاصه شده است؛ همه آمده‌اند تا اربعین را در صحرای تفت دیده کربلا خون گریه کنند به یاد روزهای سخت حضرت زینب و رقیه(س) و سجاد(ع) به یاد پاهای تاول زده اهل بیت(ع) و یاد چادرهای سوخته شده و آغشته به خون.
اینجا کربلاست قبله گاه عشاق حسین(ع)، دسته‌های عزاداری سینه‌زن و زنجیرزن چند روزی است که بین الحرمین را با نوای «حسین حسین» طی می‌کنند و از خیابان باب القبله به حرم امام حسین(ع) وارد شده و از آنجا راهی بین‌الحرمین و حرم مطهر قمر بنی‌هاشم(ع) می‌شوند.
 
 
 
فیلم ارائه خدمات به زائران
در بین‌الحرمین هم بسیاری از ایرانی‌ها در جمع‌های متعددی به نوحه‌خوانی و ذکر مصیبت سیدالشهدا(ع) و اهل بیت(ع) به سر و سینه می‌زنند؛ همه سیاه پوش شده‌اند و هر گوشه‌ای از این مسیر بهشتی ذکر «یا حسین» و «یا عباس» طنین‌انداز است.
در مسیرهای منتهی به بین‌الحرمین این موکب‌ها هستند که در کنار برگزاری مراسم عزاداری از زائران امام حسین(ع) پذیرایی می‌کنند و چه حلاوتی دارد نذری‌هایی که در راه حسین (ع) خرج می‌شود.
 
 
 
فیلم حرم امام حسین(ع) در آستانه اربعین
تل زینبیه که فقط بانوان امکان تشرف به آن را دارند مملو از جمعیت است و خانم‌ها در این مکان شریف به یاد مصیبت‌های زینب کبری در روز عاشورا روضه می‌خوانند و اشک می‌ریزند و شاید قلوب آنها به دل زینب(س) نزدیکتر است جایی که داغ برادر و فرزند بر دل مادر سنگینی می‌کند و این درد را تنها یک مادر می‌تواند درک کند.
 هوای کربلا این روزها ابری است و باد ملایمی می‌وزد و شب‌ها نیز رو به سردی می‌رود با این وجود بسیاری از زائرانی که محلی برای اسکان ندارند در اطراف بین الحرمین، خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف حرم‌های مطهر استراحت کرده و شب را به صبح می‌رسانند انگار گرمی حلاوت زیارت امام حسین(ع) به قدری است که سردی هوا برایشان معنایی ندارد.

م
 
کد مطلب: 356127
مرجع : مهر