تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۴
 
نماینده مردم کردستان در مجلس:

نظام تدبیر در کردستان تفسیری غلط و سختگیرانه دارد/ منطقه آزاد بانه مریوان توسعه کردستان را تحقق می‌بخشد

Share/Save/Bookmark
نظام تدبیر در کردستان تفسیری غلط و سختگیرانه دارد/ منطقه آزاد بانه مریوان توسعه کردستان را تحقق می‌بخشد
 
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: نظام تدبیر در کردستان تفسیری غلط و سختگیرانه دارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سید احسن علوی شامگاه شنبه در هشتمین نشست شورای هماهنگی ادارات تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان در سنندج، اظهار کرد: محرومیت استان موجب شده است در بیشتر جلسات نگاهی انتقادی داشته باشم.
وی با تقدیر از اقدامات دولت تدبیر و امید، گفت: با وجود اینکه به آقای روحانی رأی ندادم، اما معتقدم دولت یازدهم رویکرد خوبی نسبت به کردستان داشته است.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس نهم خاطرنشان کرد: عملیاتی‌کردن برخی تعهدات از جمله تدریس زبان کردی در دانشگاه کردستان، انتخاب سفیر ویتنام و کامبوج از استان کردستان و تصویب ایجاد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان اقدامات خوب دولت تدبیر و امید در کردستان است.
علوی خاطرنشان کرد: تصویب ایجاد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان در دولت و در گام‌های بعدی، اجرایی‌شدن این مصوبه بعد از تصویب در مجلس و شورای نگهبان، روند توسعه استان را شتاب می‌بخشد.
وی در ادامه به گستردگی ماموریت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: اشتغال، مسکن، بیمه، درمان و غیره به عنوان نیازهای اساسی مردم جامعه در چارچوب ادارات زیرمجموعه این وزارتخانه انجام می‌شود.
ادارات تابعه وزارت کار به حیاط خلوت برخی اشخاص تبدیل نشود
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به گستردگی فعالیت‌های این وزارت و همچنین مخاطبین آنها نباید اجازه داد که ادارات وابسته به این وزارت به حیاط خلوت برخی افراد تبدیل شود.
علوی خطاب به معاون وزیر با بیان اینکه کما بیش با مشکلات و محرومیت‌هایی که در کردستان وجود دارد آشنا هستید، افزود: این استان به واسطه موقعیت جغرافیایی و طبیعی دارای محرومیت تاریخی است که در نظام اسکان و رفتارهای جمعیتی آن تاثیر گذاشته است.
وی خاطرنشان کرد: موقعیت ژئوپولوتیک در دهه‌های اخیر موجب شده است رابطه بین شهر و روستا و ارتباطات اقتصادی و اجتماعی در این استان تحت تاثیر قرار گیرد و پیامدهایی همچون افزایش مهاجرت و بیکاری را به دنبال داشته باشد.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر تحریم‌ها و فشارهای ناشی از آن در استان‌های محروم مانند کردستان بیش از سایر نقاط کشور نمود و تاثیر داشته است.
علوی گفت: وجود این مشکلات موجب شده است تا امیدی که باید شکل بگیرد در کردستان و کل استان‌های مرزی تحقق پیدا نکرده و این مهم دورنمای ما را با چالش اساسی مواجه خواهد کرد.
وی تصریح کرد: در حالی کردستان را به عنوان استان محروم معرفی می‌کنند که دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی از نظر طبیعی، معادن، نیروی انسانی توانمند و غیره است.
به گفته نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، وجود 230 کیلومتر مرز در کنار تهدیدات خاص خود ظرفیت و فرصت بسیار خوبی برای توسعه استان است که باید از آن بهترین استفاده را برد.
بدنه کارشناسی در کردستان بسته است
علوی با بیان اینکه نظام تدبیر در کردستان تفسیری غلط و سختگیرانه دارد، اظهار کرد: متاسفانه بدنه کارشناسی در کردستان بسته است.
وی افزود: تلاش‌های زیاد را در زمینه جذب سرمایه‌گذار در استان انجام داده‌ایم، اما برخی نگاه‌ها و سنگ‌اندازی‌ها مانع بهره‌مندی استان از این ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری شد.
علوی با بیان اینکه برخی‌ها موجب فرار سرمایه‌گذاران از استان می‌شوند، گفت: با توجه به نگاهی که در دولت تدبیر و امید وجود دارد مدیران استانی نیز باید بر این مسیر حرکت کرده و با یک هماهنگی چرخ دنده‌های موتور توسعه استان را به صورت منظم به حرکت در آوریم.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی از کردستان به عنوان یکی از امن‌ترین استان‌ها در کشور نام برد و گفت: کردستان می‌تواند به دروازه مبادلات خارجی کشور تبدیل شود و اقتصاد این استان در اقتصاد ملی تاثیرگذار باشد.
وی خاطرنشان کرد: فاصله کردستان تا دریای مدیترانه کمتر از فاصله تهران با بندرعباس است چرا در زمینه استفاده از این ظرفیت اقدام نمی‌شود.
وی از شرکت شستا به عنوان یکی از بهترین ظرفیت‌ها در راستای توسعه و دستیابی استان به یک اقتصاد خوب نام برد و خاطرنشان کرد: تولید ناخالص داخلی در این استان کمتر از یک درصد و سرانه درآمد آن نیز زیر متوسط کشوری است که باید برای جبران آن به کردستان نگاه ویژه‌ای صورت بگیرد.
علوی با ابراز گله‌مندی از عدم اختصاص اعتبار به آغاز عملیات اجرای پروژه مجموعه ورزشی کارگری استان از سال 76 و عدم اتمام آن به دلیل کمبود اعتبار گفت: چرا برای اجرای پروژه‌های بزرگ در استان‌های توسعه‌یافته اعتبار اختصاص داده می‌شود ولی زمانی که نوبت کردستان می‌رسد کمبود اعتبار جواب تقاضای نمایندگان مجلس این استان می‌شود.

م
کد مطلب: 308484
مرجع : فارس